Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 8. 2011,
14.07

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 2. 8. 2011, 14.07

8 let, 4 mesece

Adria bo jeseni ukinjala linije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Adria Airways, ki čaka napovedano 50-milijonsko državno dokapitalizacijo in konverzijo dela bančnega dolga v lastniški delež, bo najbrž ukinila povezavo z Istanbulom, Varšavo in še...

Slovenski nacionalni prevoznik išče možnosti za preživetje. Kaj novega? Nič! Tako kot je že dolgo jasno, da brez države, ki je prek paradržavnih podjetij in bank skoraj stoodstotna lastnica podjetja, ne bo šlo. Stara, že oguljena resnica! Nič drugače kot v primeru hrvaške Croatie Airlines in srbskega Jat Airwaysa, ki že leta toneta v rdečih številkah, globoki zadolženosti in mrzlično, ob pomoči vlad, vsaj za zdaj neuspešno iščeta strateškega partnerja, ki bi prevoznika potegnil iz stečajnega brezna. 450-članski kolektiv Adrie je samo bankam dolžan okoli 80 milijonov evrov, 20 milijonov pa še dobaviteljem, tudi Petrolu, ki mu menda redno poravnava tako mesečne račune za gorivo kot tudi letališke takse Aerodromu Ljubljana, kot zatrjuje predsednik upravnega odbora Adrie Airways Maks Tajnikar. Kljub temu da se promet povečuje – letos so v Adrii prepeljali osem odstotkov več potnikov kot lani –, pa dolgovi podjetja ostajajo …

Stroški so preprosto previsoki Zaradi hude konkurence in sprejetega programa finančnega in poslovnega prestrukturiranja v podjetju iščejo rezerve, zato so na udaru tudi nerentabilne letalske povezave. "Stroške bo treba preprosto drastično zmanjšati, tudi na račun zaposlenih in njihovih plač," opozarjajo poznavalci večletne agonije slovenskega nacionalnega prevoznika. Nekateri so prepričani, da je država v preteklih letih zaspala, in zdaj je, kar je, reševati je treba zavoženo.

Povezave bomo zagotovo ukinjali "Odločitev o ukinitvi letalskih povezav še ni bila sprejeta, zagotovo pa drži, da vse nerentabilne linije ne bodo ostale," je za SiOL potrdil prvi mož upravnega odbora Adrie Maks Tajnikar. Kdaj se bo to zgodilo, še ni dokončno znano. Najverjetneje pa konec oktobra, ko se izteče poletni vozni red. Je pa že kristalno jasno, da tako preprosto ne gre več naprej, kar je že pred dnevi priznal tudi izvršni direktor podjetja Robert Vuga. Vse je odvisno od tega, kaj posamezna letalska povezava pomeni tudi v luči nadaljnjih povezav za potnike, pravijo v Adrii Airways.

Istanbul, pa še … S precejšnjim minusom se v Adrii Airways spopadajo zlasti na letalskih povezavah med Ljubljano ter Londonom, Parizom in Istanbulom, kjer se prevoznik bojujejo z ostro, tudi cenejšo konkurenco Easyjeta, Regionala, ki posluje v sklopu Air Francea in Turkish Airlinesa, precej nerentabilne pa naj bi bile tudi povezave med Ljubljano ter Varšavo in skandinavskimi destinacijami: Adria Airways petkrat na teden leti v Kopenhagen in dvakrat v Stockholm. Ukinitev nekaterih linij potegne za seboj tudi vprašanje odvečnih delavcev, kar pa ostaja odprto, priznavajo v Adrii.

Banke bodo spremenile del svojih terjatev do Adrie Airways? Konec meseca bodo delničarji na skupščini odločili o novi državni injekciji Adrii v višini 50 milijonov evrov, ki jo je vlada že odobrila, pristojni pa čakajo samo še na zeleno luč iz Bruslja. Ne prvič in najbrž tudi ne zadnjič bo država spet priskočila na pomoč Adrii. Januarja ji je z odkupom deleža v hčerinskem podjetju Adria Tehnika s petimi milijoni likvidnostnih sredstev pomagala preživeti mrtve zimske mesece državna PDP – Posebna družba za podjetniško svetovanje. In če je skoraj gotovo, da bo Adria dobila 50 milijonov novega državnega denarja – seveda bo potrebne še malce "finančne" kombinatorike v rebalansu letošnjega proračuna –, pa bo precej težje prepričati bankirje petih bank, tudi državne NLB, naj skoraj 40 milijonov evrov Adrijinih dolgov, skoraj 28 milijonov jih odpade prav na našo največjo državno banko, spremenijo v lastniške dele podjetja, katerega kar 86-odstotni lastnik je zdaj prav državna PDP v lastništvu Kada in Soda. In potem bomo spet dokapitalizirali NLB …

Ne spreglejte