Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Ponedeljek,
27. 1. 2014,
16.27

Osveženo pred

7 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 27. 1. 2014, 16.27

7 let, 4 mesece

Stephen Hawking: Črne luknje ne obstajajo

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ugledni britanski znanstvenik je temelje sodobne astronomije znova zamajal s tezo, da črne luknje v predpostavljeni obliki ob podrejanju kvantni teoriji ne morejo obstajati.

"Primernejše ime za pojav je siva luknja," v novi študiji pravi britanski veleum, ki je zaradi bolezni skoraj popolnoma paraliziran in prikovan na invalidski voziček. Hawking je v zadnjih desetletjih k razumevanju vesoljskih pojavov, ki jim pravimo črne luknje, prispeval ogromno, zdaj pa lastni teoriji, ki definira njihov obstoj in delovanje, nasprotuje z nedavnimi novimi ugotovitvami. Hawking v svojem novem znanstvenem delunamreč predpostavlja, da t. i. dogodkovno obzorje, ki v splošni teoriji relativnosti predstavlja navidezno mejo, onkraj katere sili gravitacije ni več mogoče ubežati, ne obstaja v konvencionalno sprejeti obliki. "Gre za paradoks, saj si relativnost in kvantna teorija glede tega, kaj se zgodi z delci z maso, ko prečkajo takšen horizont, nista enotni," pojasnjuje Hawking.

"Nismo imeli prav" Znanstvenik je tako razvil teoretični model, ki je po njegovem mnenju najbolj logična rešitev zagonetke. "Na drugi strani 'obzorja' je po zdajšnjem prepričanju gravitacijski privlak črne luknje tako silovit, da ji ne more pobegniti niti svetloba. Prepričan sem, da tovrstno obzorje v smislu trajnega zadrževanja energije in mase ne obstaja, temveč se glede na zakone kvantne mehanike obe slej ko prej znova materializirata v vesolju," je svoj posodobljen pogled na črne luknje na nedavnem mednarodnem druženju fizikov in astronomov v Dublinu na Irskem razložil Hawking.

Nova študija še čaka na podroben pregled Hawkingovih sodobnikov, je pa v njej po mnenju številnih, ki so zadevo prebrali, precej posploševanja in prehitrega sklepanja na podlagi povsem nepreverjenih dejstev ter premalo odgovorov.

Ne spreglejte