termometer
S pomladjo začetek gobarske sezone

Med tistimi, ki so že komaj čakali na konec dolge in vlažne zime, so nedvomno tudi gobarji, saj je pomlad pravi čas za odprtje nove gobarske sezone.
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Spomladi namreč raste že kar nekaj tipičnih spomladanskih gob, in to v vseh tipih gozdov, listnatih, iglastih in mešanih. Za rast pomladanskih gob so najbolj primerni prav zadnji, pa tudi grmovja na peščenih tleh, obvodni gozdovi in grmičevje.
Nekakšna kraljica med pomladanskimi gobami je marčna polževka (Hygrophorus marzuolus), tudi zato, ker v tem času ne raste praktično nobena njej podobna goba, ne užitna ne strupena. Spomladi pa je mogoče najti tudi razne čašice, škrlatne in bakrenaste, smrekovo in grenko storževko, razne luknjičarje, ki so zaradi žilavosti neužitni, in tintnice (ki so užitne mlade), užitne rdečelistke, pomlad pa je primerna tudi za rast smrčkov (po domače mavrahov). Slabši poznavalci gob bi bili lahko navidezno mirnejši ob odhodu v gozd ob dejstvu, da spomladi ni posebej veliko strupenih gob.
A pozor, še posebej na pomladanskega hrčka, ki ga je mogoče zamenjati s kakšnim od podobnih smrčkov, svari predsednica Gobarskega društva Bisernica iz Celja Ana Ivanovič, ki je ob začetku gobarske sezone postregla z nekaterimi koristnimi nasveti, ki jih moramo upoštevati pred odhodom v gozd. Morda smo na kakšnega po dolgem zimskem gobarskem spancu tudi že pozabili.
Nož pa pri gobarjenju potrebujemo zato, da že v gozdu gobe na grobo očistimo in porežemo vse neužitne dele in tako domov ne nosimo zemlje, črvov, plesnivih gob in preostalih neuporabnih delov.
Slovenci smo po številu gobarjev na samem vrhu v Evropi, vendar pa smo po kulturi v gozdu oziroma v naravi nasploh definitivno prav pri repu. "Neštetokrat sem se že vprašala, kaj bi se moralo zgoditi oz. kaj bi morali storiti, da naši vrli gobarji ne bi brcali in uničevali gob, ne le strupenih, tudi užitnih. Ali kako preprečiti, da ne bi dali v lonec prav vsega, za kar se jim le zdi, da je užitno, nato pa imajo bolnišnice polne roke dela z izpiranji želodcev ali še s čim hujšim. Če ponovim, Slovenci smo pač preveč pogumni in samozavestni, vendar pa nam hudo manjka kulture in znanja," je do gobarske kulture Slovencev kritična predsednica celjskega gobarskega društva, zavedajoč se, da bo zato treba v gobarskih in drugih društvih, šolah in na drugih področjih še veliko postoriti, da se bo gobarska kultura izboljšala.
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.