Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
15. 5. 2008,
8.03

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 15. 5. 2008, 8.03

9 let

Polarni medved na seznamu ogroženih živali

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ameriško ministrstvo za notranje zadeve je v sredo uslišalo pozive organizacij za varstvo narave in polarnega medveda uvrstilo na seznam ogroženih živalskih vrst.

Polarni medved je tako prva žival, ki je uvrščena na seznam zaradi podnebnih sprememb oziroma segrevanja ozračja. Minister za notranje zadeve ZDA Dirk Kempthorne je ob najavi odločitve dejal, da taljenje ledu na severu planeta ogroža medvedovo življenjsko okolje. Administracijo predsednika Georgea Busha je sicer v odločitev prisililo zvezno sodišče v Oaklandu, ki je določilo 15. maj kot skrajni rok za tak ukrep.

Uvrstitev polarnega medveda na seznam ogroženih živalskih v skladu z zakonom o ogroženih vrstah, ki ga je leta 1973 podpisal republikanski predsednik Richard Nixon, je prva po dveh letih premora. Odločitev je posledica številnih pritiskov iz kongresa in nevladnih organizacij, sprejeta pa je bila šele potem, ko je administracija februarja dovolila iskanje nafte v Arktičnem morju, kjer je domovina polarnega medveda.

Na svetu le še od 20.000 do 25.000 polarnih medvedov

Znanstveniki ocenjujejo, da je danes na svetu od 20.000 do 25.000 polarnih medvedov, a napovedujejo zmanjšanje njihovega števila skladno s krčenjem njihovega življenjskega okolja zaradi segrevanja ozračja. Spremembe se dogajajo prehitro, da bi se lahko medvedi nanje prilagodili brez pomoči. Okoli dve tretjini vseh polarnih medvedov sicer prebiva v Kanadi, kjer jih še niso označili za ogroženo vrsto, predvsem zaradi skrbi za domorodno eskimsko prebivalstvo, ki se preživlja tudi z lovom na te medvede.

Ne spreglejte