Sobota, 12. 12. 2015, 15.21
8 let, 8 mesecev
Kakšen je predlagani globalni podnebni sporazum
Neto ničelne izpuste toplogrednih plinov naj bi dosegli v drugi polovici stoletja. Nevladne organizacije predlog - čeprav je daleč o idealnega - večinoma pozdravljajo. Pri sprejemanju sporazuma sicer prihaja do nove zamude. Plenarno zasedanje, ki bi se moralo začeti ob 15.45, so prestavili z namenom "zagotoviti dovolj časa za pregled osnutka", ki ga je predsedstvo predstavilo danes. Vse kaže, da vsi z osnutkom niso zadovoljni.
Pariški odbor, v okviru katerega nastaja besedilo sporazuma, se bo tako sestal danes ob 17.30, sledilo pa mu bo plenarno zasedanje pogodbenic Okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC), na katerem naj bi sprejeli novi sporazum.
Ključni poudarki iz osnutka sporazuma:
Cilj je omejiti dvig globalne temperature na 1,5 stopinje Celzija.
Neto ničelne izpuste - razmerje med antropogenimi izpusti in obsegom, ki ga vsrkajo ponori - naj bi dosegli v drugi polovici stoletja.
Na vsakih pet let se bo odvil pregled napredka držav pri doseganju podnebnih ciljev, prvi tak pregled naj bi se predvidoma zgodil leta 2023.
V sporazumu je člen o izgubah in škodi iz naslova podnebnih sprememb. Vendar pa so ta določila pospremljena z izrecnim določilom, da ta člen ne more biti osnova za kakršno koli odgovornost ali kompenzacijo.
Omenjenih je 100 milijard dolarjev letno kot najnižja raven finančne pomoči državam v razvoju za podnebno ukrepanje. Vendar pa je ta člen iz sporazuma premaknjen med nezavezujoče sklepe.
Gre za pravno zavezujoč dokument.
V besedilu ni več oklepajev, ki nakazujejo nestrinjanje med državami.