Torek, 8. 9. 2015, 13.12
9 let, 1 mesec
Ali podpirate kloniranje živali za rejo?

Ste že kdaj domači rastlini odrezali njen vrh in tega posadili v razmočeno zemljo, da je zrasla nova rastlina? Če je vaš odgovor pritrdilen, potem ste "klonirali" rastlino. Iz potaknjenca je zrasla nova rastlina, a z isto gensko kodo kot rastlina, ki ste ji odrezali vrh.
Gre za zelo preprosto in staro prakso, ki se že desetletja uporablja tako v domačem vrtičkarstvu kot v kmetijski industriji. Prednost kloniranja je vzgoja rastlin brez bolezni in celic močnih in zdravih rastlin, s tem pa boljši pridelek.
Do tega (vsaj za zdaj) še ni prišlo, saj se zatika že pri kloniranju živali, predvsem tistih, ki se vzrejajo v kmetijske namene. Medtem ko je kloniranje živali v prehrambne namene v ZDA že večletna praksa, je Evropa do tega še zelo zadržana.
Razlogov je sicer več, ključni pa so:
- problem dobrobit živali, saj podatki kažejo, da je umrljivost kloniranih živali zelo velika, pri čemer se odpira etično vprašanje, ali smemo to metodo uporabljati na živalih, - etično vprašanje, da bi se metoda nekoč začela izvajati tudi na ljudeh, - veliko nasprotovanje javnosti tako za kloniranje živali v prehrambne namene v Evropi kot tudi uporabi uvoženega mesa kloniranih živali iz drugih koncev sveta.
"Podpiram poročilo iz osnovnih razlogov dobrobit živali, etični vidik, javno mnenje ter povsem osnovno vprašanje, v kakšni Evropi želimo živeti in sam se ograjujem od te metode tudi v kmetijske namene," pravi evropski poslanec iz Slovenije in nekdanji kmetijski minister Franc Bogovič.
Kot je še povedal, so poslanci s tem dali tudi jasno sporočilo pogajalcem pri trgovinskem sporazumu, ki bodo morali upoštevati zahteve evropskih potrošnikov, da si na trgovinskih policah ne želijo mesa kloniranih živali in da bi takšno meso moralo biti ustrezno označeno.
Ključna razloga za skrb sta: - prepričanje, da je meso kloniranih živali tvegano za zdravje ljudi in - da je to etično nesprejemljivo.
Medtem večine argument, da kloniranje prinaša možnosti za zdravje ljudi, ne prepriča.
Ob takšnih odločitvah, ki po njegovem običajno temeljijo na predsodkih, bolj pogreša argumente in dokaze, kako je to škodljivo za zdravje človeka.
Obenem pa pravi, da takšen način pridelovanja hrane poznamo že dolgo. "Že desetletja z umetnim osemenjevanjem sistematsko med seboj parimo živali in delamo izbor po našem in ne naravnem okusu. Pristopa sta zelo podobna, le da ima kloniranje bolj strašen izraz," pravi strokovnjak za tehnologijo živalskih celic.
Na vprašanje, ali je meso kloniranih živali škodljivo za zdravje ljudi, pa odgovarja, da je to podobno kot pri gensko spremenjenih organizmih (GSO). "Če me nekdo vpraša, ali raje jem GSO, ki je odporen proti zajedavcem in škodljivcem, ali organizme, ki so škropljeni s herbicidi, ki povzročajo raka in druge bolezni, potem glede mojega odgovora ni dvoma. Priznam pa, da najraje jem zelenjavo z domačega vrta."
Knežević pravi, da je podobno s prehrano živalskega izvora. Hkrati pa dodaja, da dokler nimamo potrebe po velikih količinah hrane, takšne metode niti niso potrebne.