Sreda, 24. 2. 2016, 13.27
4 leta, 10 mesecev
Zakaj Marka Zuckerberga ne prepričajo napovedi komisarja Oettingerja
Mobilna telefonija pete generacije (5G) je zagotovo ena od ključnih tem svetovnega kongresa mobilnih komunikacij (Mobile World Congress), ki do četrtka poteka v Barceloni.
Medtem ko proizvajalci komunikacijske infrastrukture tekmujejo pokazati, kdo je v svojih laboratorijih v tej smeri naredil največ, in sklepajo partnerstva z namenom doseganja prednosti pri tržnem vstopu, je na razstavnem prostoru ostalo v zraku ključno vprašanje: kdaj bomo vsega tega deležni tudi mi?
Ne nazadnje bo 5G temelj interneta stvari, ki je po mnenju mnogih naslednja panožna uspešnica in hrbtenica za eksplozivno rast količine mobilnega podatkovnega prometa, ki ga prinašajo internet stvari in več deset pričakovanih milijard povezanih naprav – od povezanih avtomobilov prek gospodinjskih naprav, mnogih vrst senzorjev do medicinske opreme za diagnostiko in zdravljenje.
Brazilija sicer ni prva država, s katero je Evropska komisija v okviru svojih prizadevanj in dejanj za uvedbo 5G sklenila podobne dogovore. Tako pri usklajevanju standardov in drugih dejanjih že sodelujejo z Japonsko, Južno Korejo in Kitajsko, dogovarjajo pa se še z Indijo in ZDA.
Zuckerberg je na Samsungovem dogodku navdušeno zagovarjal navidezno resničnost (Virtual Reality) in nadgrajeno resničnost (Augmented Reality), pri njunem razvoju tudi sam intenzivno sodeluje. Toda kot predavatelj na kongresnem delu Mobile World Congress je izrazil razočaranje nad 5G, ki se "usmerja na povezovanje stvari namesto na nepovezane". Na tak način obstaja nevarnost, da bo 5G zgolj "hitrejša povezava za bogate".