Ponedeljek, 22. 2. 2016, 15.32
7 let, 1 mesec
Vse o veliki tehnološki aferi, ki jo je začelo 14 mrtvih ljudi in en iPhone
Strelca, Farook in Malikova, sta pred napadom uničila svoja mobilna telefona in iz osebnega računalnika odstranila trdi disk. Policisti so med poznejšim iskanjem dokazov v Farookovem avtomobilov našli še en mobilni telefon, Applov iPhone 5C, ki ga je napadalec uporabljal v službene namene. Tu pa se je preiskava tragičnega dogodka, ki jo je zaradi suma, da gre za teroristično dejanje, prevzela obveščevalna agencija FBI, zapletla.
Tim Cook, direktor Appla, je prejšnji teden sicer povedal, da "podjetje ne simpatizira s teroristi, a da se zahtevi FBI ne more vdati, saj bi s tem spodkopali načela zasebnosti, ki se jih pri Applu strogo držijo".
Tega ne morejo storiti ne le zato, ker bi se lahko do obhoda varnostnih funkcij dokopal nekdo tretji in ga zlorabil, temveč tudi zaradi nevarnega precedensa, ki se ob tem pojavlja, je zapisal Cook. FBI bi že naslednji dan lahko postavil podobno zahtevo za iPhone 6 ali iPad. Zakaj mu Apple ne bi ustregel (ali pa bil primoran ustreči) tudi takrat?
FBI bi od Appla sicer precej lažje iztržil podatke uporabnikov iPhonov, ki so shranjeni v oblaku iCloud. Apple se ne bi mogel izgovarjati, da do njih ne more dostopati nemudoma, saj so shranjeni na njegovih lastnih strežnikih.
Direktor Googla Sundar Pichai:
1/5 Important post by @tim_cook. Forcing companies to enable hacking could compromise users’ privacy
— sundarpichai (@sundarpichai) February 17, 2016
Ustanovitelj Twitterja Jack Dorsey:
We stand with @tim_cook and Apple (and thank him for his leadership)! https://t.co/XrnGC9seZ4
— Jack (@jack) February 18, 2016
Računalniški velikan Microsoft uradne izjave glede zadeve še ni dal, se je pa za Financial Times obnjo obregnil njegov ustanovitelj Bill Gates. Najbogatejši človek na svetu meni, da bi Apple moral pomagati FBI, saj gre za osamljen primer. Pri FBI po njegovem mnenju od Appla ne zahtevajo orodja, s katerim bi v iPhone ameriških državljanov lahko vlamljali, kadar bi se jim tako zazdelo.
Proti Applu so se pričakovano večinoma obrnili tudi konservativni ameriški politiki. Kandidat za novega predsednika ZDA Donald Trump je celo javno pozval k bojkotu Appla in tehnoloških podjetij, ki ga podpirajo.
Konec prejšnjega tedna pa so na Apple prošnjo, naj vendarle omogoči dostop do podatkov na telefonu, prek odvetnika, ki jih bo zastopal brezplačno, naslovili tudi svojci žrtev pokola v San Bernardinu, je poročal Business Insider.
Zmaga Appla pa bo vladam in vladnim agencijam sporočila, da proizvajalci telefonov in ponudniki internetnih storitev z zasebnostjo mislijo resno. Pri Business Insiderju sicer ugibajo, da bi Apple v primeru zmage lahko izgubil marsikatero patriotsko stranko, ki si želi, da bi preiskovalci streljanja v San Bernardinu zadevi čim prej prišli do dna.
Iz včeraj objavljene raziskave analitičnega podjetja Pew Research je namreč razvidno, da 51 odstotkov državljanov ZDA v zadevi podpira FBI, 38 odstotkov Apple, 11 odstotkov pa je neodločenih. Tudi 47 odstotkov Američanov, ki so sicer tudi uporabniki telefonov iPhone, želi, da Apple obveščevalni agenciji FBI omogoči dostop do želenih podatkov. Proti je 43 odstotkov ameriških lastnikov iPhonov, deset pa se jih noče opredeliti.