V ZDA se je količina prenesenih vsebin prek protokola BitTorrent v zadnjih šestih mesecih zmanjšala za 20 odstotkov. V Evropi se promet prek BitTorrenta še vedno povečuje.
Protokol, ki omogoča pretakanje vsebine po posameznih bitih, uporabljajo tako piratske kot tudi povsem zakonite strani.
Pred desetimi leti, ko je analitska družba Sandvine začela sestavljati svoje polletno poročilo o spletnem prometu, je BitTorrent predstavljal kar 60 odstotkov vsega prometa. Danes je njegov delež le sedem odstotkov, so sporočili iz Sandvina, zadnji podatki pa kažejo, da v ZDA pada tudi absolutna količina podatkov, prenesenih prek BitTorrenta.
Ljudje se namreč vedno pogosteje odločajo za uporabo drugih načinov za deljenje vsebin, na primer "temnih mrež", kot je Tor, in kodiranih digitalnih omaric, ki jim je težje slediti. Veliko pa jih je preprosto začelo uporabljati tudi zakonite storitve.
V Evropi je na voljo manj vsebin na zahtevo
"V ZDA je končno na voljo dovolj zakonitih kanalov, prek katerih je mogoče dobiti najnovejše filme in televizijske vsebine, da piratstvo počasi izgublja smisel. V Evropi in drugih delih sveta pa je precej težje priti do novih vsebin na zahtevo, zato se tam delež nepooblaščenih uporabnikov BitTorrenta še vedno povečuje," je za BBC pojasnil Ernesto Van Der Dar, ustanovitelj spletne strani TorrentFreak. V Evropi tako delež pretočenih vsebin prek BitTorrenta ostaja nad 50 odstotki, ponekod pa se tudi povečuje.
Globalna vojna proti kršiteljem
Tako v ZDA kot v Evropi so sicer oblasti v zadnjih mesecih začele močneje pritiskati na piratske spletne strani. V Veliki Britaniji so tako blokirali že 28 tovrstnih strani, strožjo politiko so sprejeli tudi v Franciji.
V ZDA pa so marca začeli izvajati ukrep, imenovan "alarm za avtorske pravice", ki se ga je prijel tudi vzdevek "šest udarcev", saj daje uporabnikom šest možnosti, da nehajo kršiti avtorske pravice. Oblasti kršiteljem pošljejo serijo obvestil - v prvih dveh jih obvestijo, da so pretočili nezakonito vsebino, drugi dve se prikažeta kot obvestili v brskalniku, ki ju je treba pred nadaljevanjem dela potrditi, za tem pa oblasti zmanjšajo dovoljeno količino pretočenih podatkov ali blokirajo spletno stran.