Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Sreda,
22. 2. 2017,
4.08

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,85

2

Natisni članek

Natisni članek

WD-40 digizgodbe

Sreda, 22. 2. 2017, 4.08

7 let, 1 mesec

Skrivnost najbolj prepoznavnega pršila na svetu

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,85

2

WD-40 | Foto Reuters

Foto: Reuters

Protikorozivno pršilo WD-40 ni bilo nikoli patentirano. Če bi ga patentiral, bi moral izumitelj spreja, ki ga uporabljajo milijoni, javno razkriti, kako je narejen. Ker tega ni storil, formula za proizvodnjo WD-40 ostaja skrivnost še danes.

WD-40, ki ga je po podatkih istoimenskega podjetja, ki ga proizvaja, mogoče uporabiti za več kot dva tisoč različnih stvari, je leta 1953 izumil ameriški kemik Norman Larsen. WD-40 pomeni Water Displacement (izpodrivanje vode) – 40. formula. Potrebnih je bilo namreč kar 40 poskusov, da so naredili učinkovito pršilo, ki je v uporabi še danes.

Larsen je WD-40 proizvajal in tržil prek svojega podjetja Rocket Chemical Company. Prve stranke so bile doma v industriji, med drugim so WD-40 uporabljali inženirji podjetja Convair, ki proizvaja letala.

Sprej WD-40 je danes mogoče kupiti v več kot 170 državah.  |  Foto: wd40.com | Foto: Sprej WD-40 je danes mogoče kupiti v več kot 170 državah. | Foto: wd40.com

Ko je Larsen izvedel, da sprej WD-40 številni iz službe nosijo domov in ga uporabljajo pri hišnih popravilih, se je leta 1958 odločil, da ga bo začel prodajati še v trgovinah.

A popularizacija WD-40 se je začela šele, ko je v podjetje Rocket Chemical Company leta 1969 prišel John Barry.

John Barry  |  Foto: wd40.com | Foto: John Barry | Foto: wd40.com

Na direktorskem stolčku je Barry nasledil svojega tasta, njegova prva poteza pa je bila preimenovanje podjetja v WD-40.

Želel je namreč, da potrošniki podjetja ne povezujejo z raketami (rocket je angleški izraz za raketo) – saj z njimi navsezadnje niso imeli nič – temveč z njihovim najbolj prepoznavnim izdelkom.

John Barry je bil genij trženja in WD-40 je hitro postal eden od najbolj prepoznavnih izdelkov na policah ameriških trgovin. Barry je vztrajal, da ne bo razširil portfelja podjetja in v trgovine poslal še drugih izdelkov.

Barryjev način je deloval, podjetje WD-40 je do leta 1980 število partnerjev, ki so prodajali njihov sprej, povečalo za desetkrat. | Foto: Barryjev način je deloval, podjetje WD-40 je do leta 1980 število partnerjev, ki so prodajali njihov sprej, povečalo za desetkrat.

Barry je bil tudi zelo zaščitniški do recepta za sprej WD-40. Ker ga Norman Larsen ni patentiral, ko je imel priložnost, tekmeci podjetja niso nikoli natanko vedeli, v kakšem razmerju so namešane kemikalije v pršilu, zaradi katerih je učinkovalo. Formula za WD-40 je še danes podobno varovana skrivnost kot recept za kokakolo.

V dveh intervjujih za ameriški medij Forbes je Barry sicer priznal, da so se tekmeci, predvsem podjetji 3M in DuPont, s svojimi izdelki nekajkrat približali izvirni formuli za WD-40. A tudi če bi jo zadeli 100-odstotno, ne bi bil njihov sprej nikoli prodajna uspešnica, ker ni imel prepoznavnega imena, je menil Barry.

John Barry je umrl leta 2009. Podjetje WD-40, ki sprej prodaja v 176 državah, med katerimi je seveda tudi Slovenija, danes vodi Gary Ridge.

Vir: wd40.com/cool-stuff

Ne spreglejte