Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Petek,
17. 7. 2015,
15.13

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Apple Matic Tomšič

Petek, 17. 7. 2015, 15.13

7 let, 1 mesec

Pet področij, pet Applovih zmag

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Za Applom je predvsem po zaslugi izvrstne prodaje pametnih telefonov iPhone 6 in 6 Plus eno najuspešnejših let v zgodovini podjetja. Na katerih področjih mobilne telefonije kraljuje "Jabolko"?

Prihodek od prodaje pametnih telefonov Največ pametnih telefonov v svetovnem merilu proda Samsung. Apple je na drugem mestu, a s svojo peščico različnih dragih modelov pobere več kot 90 – po zadnjih izračunih analitičnega podjetja IDC kar 92 – odstotkov vsega denarja, ki ga za nakup novih pametnih telefonov zapravijo uporabniki. Pri tem ima Apple na svetovni ravni za več kot deset odstotkov manjši tržni delež od Samsunga, je razvidno iz podatkov IDC. Preostanek dobička, ki ga ustvarja trg pametnih telefonov, skoraj v celoti pobere Samsung. Drugi proizvajalci imajo v primerjavi z velikanoma zanemarljive deleže, nekateri, kot sta Lenovo in Motorola, pa ustvarjajo celo izgubo. Zaupanje uporabnikov Raziskava družbe RBC Capital kaže, da Apple med vsemi večjimi znamkami pametnih telefonov uživa največje zaupanje. 83 odstotkov v raziskavi sodelujočih uporabnikov je namreč prepričanih, da nakup najnovejšega iPhona ne bo njihov zadnji, temveč bodo posegli tudi po modelu naslednje generacije. Pri Samsungu kot Applovem največjem tekmecu je takšnih uporabnikov le dobrih 64 odstotkov.

Vpliv znamke na (bodoče) kupce Iz iste raziskave je razvidno tudi, da bo kar 43 odstotkov (ameriških) uporabnikov za nov pametni telefon izbralo enega od Applovih modelov. Gre tako za uporabnike, ki že spadajo med privržence iPhonov, kot za uporabnike pametnih telefonov drugih znamk. Za Samsungove modele je podobno dejalo skoraj pol manj uporabnikov, preostali proizvajalci (HTC, Motorola, Blackberry, na primer) pa bodo lahko nove uporabnike prešteli na prste obeh rok. Neodločena je približno četrtina v raziskavi sodelujočih oseb. Še več potencialnih Applovih strank.

Prodaja aplikacij Apple je na letošnji konferenci WWDC 2015, ki je potekala v začetku junija, izdal podatek, da je razvijalcem aplikacij, ki so na prodaj v digitalni trgovini Apple Store, do zdaj izplačal že 30 milijard dolarjev (27,5 milijarde evrov) "dividend". Ker Apple pri vsaki transakciji vzame četrtino zase, to pomeni, da so uporabniki iPhonov in iPadov kupili že za 40 milijard dolarjev (36,7 milijarde evrov) aplikacij.

Primerjava s podatki o prodaji aplikacij na uradnem servisu Google Play, ki jih je izdal Google, pokaže, da uporabniki naprav z Androidom, čeprav jih je precej več, zapravljajo manj, saj je skupni znesek manjši za skoraj dve tretjini.

Vpliv na največji trg na svetu Apple je pokazal tudi svoj vpliv na Kitajskem. Država s skoraj 1,4 milijarde prebivalcev je v zadnjem času postala najpomembnejši in največji svetovni trg pametnih telefonov. Na Kitajskem so šli sprva kot za med predvsem modeli z začetka cenovnega spektra, z lanskim izidom iPhone 6 Plus z večjim zaslonom pa so Kitajci dobesedno ponoreli za dražjimi telefoni. Nekateri tržni analitiki Applu pripisujejo zasluge za to, da se je povprečna prodajna cena pametnega telefona na Kitajskem od konca leta 2013 s slabih 200 dolarjev (danes 183 evrov) dvignila na več kot 260 dolarjev (238 evrov).

Ne spreglejte