Ponedeljek, 10. 9. 2012, 21.31
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: Guild Wars 2
Pa ne zato, ker bi šlo za slabe igre, le malo preveč konservativne so bile. Vse so preveč posnemale svojega vzornika in hkrati največjega sovražnika, skoraj nobena pa ni želela narediti koraka v neznano in prinesti žanru nekaj (prepotrebne) svežine.
Še najbolje se WoWu, ki je od svojega izida sicer dobil kar nekaj dodatkov in novosti, upira EVE Online, ki se trenutno ponaša z okoli 400.000 stalnimi uporabniki. Ali bo odlični novi igri Guild Wars uspelo preseči obe – Južnokorejci so jo kovali kar pet let – pa bo pokazal čas. Bila bi velika škoda, če bi šla v pozabo, saj jo krasi kopica dobrih lastnosti, ki si jih pravi ljubitelji MMO ne bi smeli dovoliti izpustiti.
Med temi morda najbolj izstopa spremenljiv svet, ki statična središča kvestov (nalog) nadomesti z dinamičnim razvojem dogodkov, kjer dejanja vas in preostalih živih igralcev na deželi pustijo trajne posledice in tako ustvarjajo zelo organsko in energično okolje. Posledično naj bi to odpravilo neperspektiven konec igre (t. i. endgame), ki ga poznamo iz preštevilnih sorodnic in vsebuje le neumorno tlačansko pehanje za težko dosegljivimi artefakti. Pri Guild Warsih naj bi se po "končanju" veselo dogajanje nadaljevalo, saj naj bi se v nepredvidljivem svetu nenehno vrstili sveži dogodki in naloge.
Številnim težkim udarcem nasprotnikom se je namreč mogoče izogniti, pri tem pa statistične lastnosti lika ne omejujejo hitrosti gibanja. Ne glede na to, ali igrate z bojevniškim hrustom ali pa z izmuzljivim tatičem, vse je odvisno od vaših hitrih prstov. Svojega heroja lahko premikate celo med dolgimi "polnilnimi" časi magičnih trikov in sposobnosti. To pomeni, da je boj resnično intenziven in zabaven, obenem pa tudi precej hektičen in kaotičen. Sploh če igrate z visokoraslim mišičnjakom, ki se najbolje znajde v gostilniških pretepih, lahko v množičnih spopadih kaj hitro izgubite pregled nad dogajanjem. Še dobro, da imajo mogočni barbari veliko življenjske energije.
K hitri akciji pripomore razvrstitev desetih sposobnosti v eno samo, hitro dostopno vrstico. Pet se jih menja samodejno glede na krepelo, ki ga držite v rokah, preostalih pet pa izbirate sami iz svoje malhe sposobnosti in znanj. S hitrimi preklopi med različnimi orožji in čarovnijami pa igri uspe odpraviti tudi "sveto trojico" vnaprej zakoličenih likov tanka, zdravilca in morilca. Tako lahko različni poklici gladko zapolnijo več vlog, kar pripomore tudi k oblikovanju številnih edinstvenih strategij.
Vsaka od njih ima tudi svojo povest, ki jo s svojimi izbirami med igranjem razvijate po lastnih željah. Tako naj ne bi bili enaki niti dve zgodbi, kar spodbuja večkratno preigranje.
Tyria je sicer razdeljena na več kot 20 con, vsako od njih pa sestavlja še od 10 do 15 območij z nalogami. Skratka, že samo da se boste sprehodili od enega konca do drugega, vam bo pobrala kakšnih 30 ur, če pa k temu prištejemo še obvezno opravljanje nalog, "buildanje" lika (končna stopnja je 80) in kopičenje opreme, pa se od sonca brez skrbi lahko poslovite za nekaj mesecev.
Komur pa tudi mano-a-mano ne nasiti sle po krvi, ima na voljo še epske spopade med svetovi (world vs. world). Tu igra v ogenj vrže igralce treh različnih strežnikov, ki se nato bojujejo za teritorialno prevlado na štirih mapah. Območja so velikanska in zahtevajo skrbno načrtovanje napadov in usklajenost sodelujočih, vojne pa lahko trajajo tudi po več tednov. Nagrade so stalne izkušenjske točke in številni bombončki za zmagovalce.
V prečudoviti ogromni deželi, polni dinamičnih dogodkov, bojev epskih razsežnosti (tako proti živim kot igralcem kot umetni pameti) in zanimivih zgodb vam resnično nikoli ne bo dolgčas. Le ne pozabite jesti in spati.
Ocena: 91
Zvrst: masovno igranje domišljijskih vlog (MMORPG) Razvijalec: ArenaNet Založnik: NCsoft Igralne platforme: PC