Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Sreda,
30. 9. 2015,
15.40

Osveženo pred

6 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

smučanje Matic Tomšič zimska rekreacija

Sreda, 30. 9. 2015, 15.40

6 let

Mladi Slovenec razvil tehnologijo proti kraji smuči, ki je boljša od rešitve velikega Atomica

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Mladi podjetnik Grega Gostinčar je soustanovitelj slovensko-avstrijskega start-upa PowUnity, ki razvija tehnologijo za preprečevanje kraje ali izgube smuči NeverLose.

Grega Gostinčar je o tem, kako bi iz svojega navdušenja nad smučanjem izvil poslovno idejo, začel razmišljati lani med magistrskim študijem podjetništva na univerzi Lund na Švedskem. S sošolcem Stefanom Sinneggerjem, Avstrijcem, sta se domislila naprave, ki bi smučarjem opremo pomagala zavarovati pred krajo ali izgubo. S še enim avstrijskim kolegom, Christianom Strasslom, so ustanovili start-up PowUnity, ki ima sedež v Innsbrucku, in razvili tehnologijo NeverLose.

Z NeverLose med odmorom za pivo na Krvavcu ne bo več treba ves čas škiliti proti stojalu s smučmi "NeverLose temelji na tehnologiji za brezžično povezovanje Bluetooth. Gre za dvodelno napravo - spodnji del se na smuči pritrdi z lepilnim trakom, zgornji, v katerem je vsa elektronika, z vijaki. Sistem se nato prek povezave Bluetooth poveže z aplikacijo na mobilnem telefonu, na kateri lahko smučar vključi funkciji za preprečevanje kraje smuči ali za iskanje izgubljenih smučk," nam je pojasnil Gostinčar.

Funkcija proti kraji (anti-theft) zazna gibanje smuči in v primeru oddaljitve od lastnika sproži glasen signal (96 decibelov). "S tem, da sistem NeverLose dovoli, da se med smučmi in njihovim lastnikom vzpostavi določena razdalja in šele nato sproži alarm, smo preprečili piskanje v primeru prevrnjenih smuči, kar se na smučiščih dogaja kar pogosto," razlaga Gostinčar.

Iskanje smuči (ski-finding) deluje tako, da se povezava med napravo in telefonom (ali daljincem, ki bo na voljo uporabnikom brez pametnega telefona) prekine v trenutku, ko smučar izgubi smučko, s čimer se sproži piskanje. Kot pravi Gostinčar, je ta funkcija primerna predvsem za ljubitelje smučanja po celem snegu, v katerem je težje najti odpete smuči.

Izdelek, ki ima 120 milijonov potencialnih kupcev Trg za napravo, kot je NeverLose, je zelo velik, je nekaj številk predložil Gostinčar. Gre za tehnologijo, ki bi prišla prav več kot 120 milijonom smučarjev, saj do kraj opreme prihaja na vseh smučiščih sveta. V lanski sezoni je bilo samo na avstrijskih po njegovih besedah ukradenih več kot 10.000 smuči. "Pa še to je samo uraden podatek, se pravi število ukradenih smuči, katerih kraje so njihovi lastniki prijavili. Dejanska številka je verjetno še precej višja," pojasnjuje slovenski podjetnik.

NeverLose bo PowUnity ob začetku prodaje najprej poskusil približati turnim smučarjem, saj v start-upu ocenjujejo, da bo pri njih zanimanje za tehnologijo največje. Gostinčar navaja, da turni smučarji sicer predstavljajo približno 15 odstotkov vseh rekreativnih smučarjev na svetu.

Naprava NeverLose seveda ni namenjena zgolj smučarjem, uporabljajo jo lahko tudi deskarji na snegu, z njo pa je mogoče tudi preprosto zavarovati torbo ali nahrbtnik, dodaja Gostinčar. PowUnity sicer pripravlja tudi različico NeverLose za kolesa.

Vlagatelj tako prepričan o projektu, da je plačal testiranje tehnologije na Novi Zelandiji "Poleti smo približno 50 prototipov naprave NeverLose odpeljali na testiranje na Novo Zelandijo, saj je bila to edina možnost, da jih preizkusimo na snegu. Pri tem nas je stoodstotno podpiral naš največji vlagatelj iz Avstrije." Gostinčar je omenil tudi, da so med testiranjem izdelka na Novi Zelandiji, pri katerem je sodelovalo 15 smučarjev, naleteli tudi na opazke, da so šli na smučišča Nove Zelandije uživat na tuj račun. A s tem se, kot pravi, ne obremenjuje, saj je bila misija na južno poloblo Zemlje ključna za odkritje nekaterih pomanjkljivosti naprave.

Potem ko je s podobno rešitvijo "pogrnil" veliki proizvajalec smuči Atomic, so oči vlagateljev in potencialnih partnerjev uprte v NeverLose Zanimanja za NeverLose je predvsem med avstrijskimi in švedskimi vlagatelji precej, pravi Grega Gostinčar. Njihovo pozornost je start-up PowUnity s predstavitvijo tehnologije NeverLose pritegnil na letošnjem sejmu športnem opreme ISPO v Münchnu.

Na poti do uspeha jim pomaga tudi dejstvo, da je tržna niša, v katero želijo prodreti, še razmeroma prazna. Pričakovali so, da jim bo pred letošnjo sezono konkuriral veliki avstrijski proizvajalec smuči Atomic, a naj mu ne bi uspelo pripraviti rešitve, ki bi se po kakovosti lahko merila z NeverLose.

"Glavna investicija za raziskavo in razvoj tehnologije NeverLose je prišla iz Avstrije, trenutno pa sodelujemo z dvema avstrijskima podjetjema, ki nam zagotavljata pogoje za zagon proizvodnega procesa. Pridobili smo tudi kar precej manjših partnerjev - proizvajalcev smuči, prodajalcev smučarske opreme, ki jih bomo razkrili ob začetku kampanje na Indiegogo," je povedal Gostinčar. Dodal je tudi, da bo ambasador njihove znamke morda postal eden najboljših smučarjev svetovnega pokala. Njegovega imena PowUnity še ne želi izdati.

"Želimo si sodelovanja s slovenskimi podjetji, ker vedo, kako se rečem streže" Gostinčar je razkril, da je vedno razmišljal le o ustanovitvi podjetja v Avstriji ali na Švedskem, kjer je bil projekt PowUnity tudi spočet. Nazadnje so se odločili za Avstrijo, saj je, kot pravi, alpska regija njihov pravi trg. Ker so Avstrijci nori na zimske športe, pa ni bilo težko najti podpore lokalnih vlagateljev in k sodelovanju privabiti več avstrijskih partnerjev.

Si pa Gostinčar v prihodnosti želi tudi sodelovanja s slovenskimi podjetji. "Do zdaj sem se pogovarjal samo z enim potencialnim vlagateljem, ki pa je bil v času, ko smo potrebovali prvo investicijo, 'premajhen'. Je pa v Sloveniji vsekakor kar nekaj podjetij s področja proizvodnje smučarske opreme, s katerimi bi si želeli sodelovati, ker imajo precejšen know-how."

Nasvet za mlade slovenske podjetnike: Sledite svojim sanjam Kaj pa Grega Gostinčar svetuje mladim Slovencem, ki imajo poslovno idejo, a je v strahu pred neuspehom niti ne poskusijo realizirati? Kot pravi, mu je pri ustanovitvi podjetja PowUnity pomagala naslednja misel: "Če ne boste uresničevali svojih sanj, boste vse življenje delali za nekoga drugega in mu pomagali uresničevati njegove sanje."

Ne spreglejte