Čeprav Facebook podobno kot Google ne razkriva ali komentira svojih algoritmov, so navdušenci po enem mesecu testiranja prišli do osnovnih pravil, po katerih Facebook razvršča Vroče novice.
Verjetno ste se uporabniki Facebooka že kdaj vprašali, zakaj se nekateri ljudje, ki jih komaj poznate, a so vaši Facebook prijatelji, stalno pojavljajo v rubrikah Vroče novice in Najnovejše, medtem ko nekaterih praktično ni. Pri The Daily Rant so s pomočjo enomesečnega testiranja prek profila Facebook novinca Phila Simonettija prišli do nekaj osnovnih ugotovitev, po katerih Facebookovi algoritmi razvrščajo novice znotraj rubrik Vroče novice in Najnovejše.
Facebook ne mara novincev
Če ste novi na Facebooku, se boste redkeje pojavljali v novicah svojih prijateljev. Gre za nekakšen Kavelj 22: če želite postati vidni, morate veliko komunicirati s svojimi prijatelji, a če vas ti ne opazijo med novicami, se ne bodo udeleževali debat pod vašimi statusi. Novincem na Facebooku tako svetujejo, naj nekaj svojih prijateljev prosijo, da se čim bolj odzivajo na njihove aktivnosti in tako povečajo njihovo vidnost.
Udeležba pri debatah pa še ne pomeni, da se bodo vaši statusi pojavljali v rubriki Vroče novice. Facebook je v tej rubriki še posebej selektiven, zato bolj kot količina interakcij na Vroče novice vpliva vrsta interakcij. Čeprav se na prvi pogled zdi, da se v rubriki Najnovejše po drugi strani pojavijo prav vse novice, tudi to ne drži. Pojavljanje v rubriki Najnovejše je odvisno od vaših nastavitev. V njih namreč lahko nastavite, da v rubriki Najnovejše spremljate vse ali pa samo tiste, s katerimi ste največ v stiku.
Zasledovanje prijateljev bo ostalo skrito
Morda ste se že spraševali, ali bo oseba, ki jo redno zasledujete in klikate po njenih fotografijah, to izvedela; sodeč po testih, ne. Če boste veliko klikali po profilu nekega uporabnika, se zaradi tega ne boste nič pogosteje pojavljali v njegovih Vročih novicah, bo pa ta oseba postala bolj popularna, njene aktivnosti pa se bodo pogosteje prikazovale v Vročih novicah njenih prijateljev.
Hierarhija objavljanja
Čeprav ste verjetno navdušeni nad lastnimi pogruntavščinami, ki jih objavljate v svojih statusih, Facebook ni. Povezave se bodo pogosteje pojavljale v Vročih novicah kot novi statusi, fotografije in videoposnetki pa bodo v Vročih novicah povozili povezave. Pot do večje popularnosti torej vodi prek fotografij in videoposnetkov, delno tudi povezav, medtem ko pametovanje v statusih ne vodi nikamor, res pa je, da k vidnosti pripomorejo tudi komentarji uporabnikov.
Zakaj je Facebook kot srednja šola
Po tednih testiranja so pri The Daily Beast ugotovili, da vsemu trudu navkljub nekateri prijatelji še vedno niso v Vročih novicah ali v Najnovejše videli njihovega testnega zajčka Phila. To so bili popularni uporabniki, ki so imeli 600 ali več prijateljev, medtem ko so skoraj vsi, ki so imeli med 100 in 200 prijateljev, poskusnega Phila opazili.