Ponedeljek, 15. 1. 2018, 15.56
7 let
Ko računalniki in njihovi programi niso prijazni do ljudi
Havajski preplah je zakrivil zelo slabo oblikovan uporabniški vmesnik
Na padajočem izbirniku nadzornega programa havajskega sistema za obveščanje v izrednih razmerah je gumb za pravi jedrski preplah (Missile Alert) neposredno ob izbiri za interni preizkus sistema obveščanja (Test Missile Alert).
Prebivalci Havajev so pred kratkim na zelo stresen način ugotovili, kaj se lahko zgodi, če računalniška aplikacija ni ustrezno oblikovana in optimirana.
V soboto, 13. januarja, malo po osmi uri zjutraj po krajevnem času, se je v ameriški zvezni državi Havaji, ki je med vsemi petdesetimi najbližja Severni Koreji, sprožil preplah pred balističnim napadom. Obvestila o "napadu" so se vrstila prek zaslonov televizorjev, mobilnih telefonov in drugih kanalov obveščanja.
38 minut strahu in negotovosti za Havaje
Na otoški ameriški zvezni državi se je razširila panika, saj so številni verjeli in zaupali sistemu obveščanja ter verjeli, da je napad resničen.
Kar 38 minut je trajalo, preden je havajska agencija za ukrepanje v izrednih razmerah (Hawaii Emergency Management Agency), ki skrbi za ta sistem, preklicala prvotni preplah in pojasnila, da gre za napako. Vmesna objava na Twitterju 13 minut po zagonu zmotnega preplaha in kar 25 minut pred splošnim preklicem zagotovo ni bila dovolj prepričljiva in daljnosežna.
This is how people reacted to the false missile alert in Hawaii https://t.co/L3pRZdzEBe
— The Independent (@Independent) January 15, 2018
Havajski guverner David Ige se je opravičil za "bolečino in zmedo", ki ju je povzročil zmotni alarm, in pojasnil, da je šlo za "napako, storjeno med običajnim postopkom prevzema izmene, ko je uslužbenec pritisnil napačen gumb".
Bilo je samo vprašanje časa, kdaj bi se to lahko zgodilo
Toda dobro zasnovan in oblikovan računalniški sistem možnost takšnih napak zmanjša na najmanjšo mogočo mero. Ta sistem očitno ni bil zasnovan tako, saj sta gumb za pravi preplah in interni preizkus sistema obveščanja takoj drug ob drugem, je poročal časnik Washington Post. Bilo je torej samo vprašanje časa, kdaj ju bo kdo nehote zamenjal, saj se omenjeni interni testi sistema izvajajo večkrat.
Pravzaprav je edina razlika med tem preizkusom in pravim preplahom, da preizkus ne sproži zvočnega obveščanja – in da gre za dve zelo različni možnosti, ki sta bili očitno preveč blizu. V sistemu ni bilo tipke (ali izbire v padajočem izbirniku) za preklic preplaha ali za objavo obvestil o zmotnem sprožanju.
Ko pride do grla, je rešitev hitrejša
Med preiskavo so na havajski agenciji za ravnanje v izrednih razmerah preklicali vse vaje in preizkuse, v sistem so pa hitro uvedli funkcijo, ki za prihodnje preplahe zahteva aktivacijo in potrditev dveh uporabnikov. Zgolj zmotni pritisk gumba oziroma zmotna izbira možnosti ne bo več dovolj za preplah, kot je bil zadnji, ki je zagotovo pognal strah v kosti marsikomu.
Nesrečneža, ki se je zmotil, so medtem že začasno premestili na drugo delovno mesto, a uradni viri zatrjujejo, da mu ne nameravajo vročiti odpovedi.
"Bilo je preveč preprosto narediti tako veliko napako," so komentirali slabo zasnovo uporabniškega vmesnika, ki je tudi botrovala neljubemu dogodku. "Ne iščemo opravičil, temveč si prizadevamo zmanjšati možnosti napak."
Medtem pa zvezne oblasti dogodka niso komentirale, le eden od višjih uradnikov je kratko komentiral, da Washington s tem nima nič.