Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
18. 12. 2014,
14.43

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 18. 12. 2014, 14.43

8 let, 8 mesecev

Žagali so rešetke, kopali rove, plezali po strehah … Vse, da bi prišli na prostost.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Če so bili pobegi iz najbolj zastraženega zapora na svetu Alcatraz skoraj nemogoči, pa je v Sloveniji zagotovo lažje ukaniti tako pravosodne policiste kot tudi na videz visoke zidove.

To dokazuje kar nekaj pobegov, ki smo jim bili priča v zadnjih letih. Eden bolj spektakularnih se je zgodil leta 2010, ko je med sprehodom iz celjskega zapora pobegnil zdaj 45-letni bosanski državljan Leon Bojić.

Ta je bil v priporu zaradi ropa celjske trgovine Lidl, ki je bil skoraj tako filmski, kot je bil njegov pobeg. Skupaj s še tremi pajdaši so splezali na streho prodajalne, izrezali odprtino in vstopili v prostor, ki ni bil varovan z alarmom. Do jutra so se skrivali na stranišču, nato so uslužbenke s pištolo in nožem prisilili, da so legle na tla, kjer so jim s plastičnimi zategami zvezali roke.

Medtem ko so ležale na tleh, so iz kovinske blagajne ukradli nekaj čez 40 tisoč evrov gotovine, nato pa zaposlene zaklenili v stranišče.

Med sprehodom skočil na streho kot mačka Bojić je iz celjskega zapora pobegnil med sprehodom po dvorišču. Kot bi trenil, je splezal na streho, se po njej sprehodil na drugo stran zapora in se po strelovodu, ki je pritrjen na fasado, spustil na tla.

Kot je takrat pojasnila direktorica zavoda Edita Mejač, se je spustil do višine tovornih vrat JGZ Rinka, nato pa s tega zidu skočil na Linhartovo ulico. Bojića nikoli niso izsledili, njegova fotografija pa še vedno krasi spletno stran policije, kjer je naveden med iskanimi osebami.

Trščinar razžagal rešetke na oknu Manj sreče je imel 27-letni Novomeščan Robert Trščinar, ki je iz ljubljanskega zapora pobegnil lani decembra. Za zapahi je sicer prestajal desetmesečno zaporno kazen zaradi tatvine, vmes pa je bil prav tako zaradi tatvine obsojen še na tri leta in deset mesecev zapora.

Trščinar je bil kljub begosumnosti nameščen na polodprtem oddelku, in sicer v mansardnem delu v tretjem nadstropju. Ponoči je razžagal rešetko okna, se povzpel na streho, po njej prišel na drugi del stavbe in se po vrvi, spleteni iz rjuh, spustil na nadstrešek. Nato je preplezal žičnato oviro in se spustil na parkirišče bolnišnice. Policisti so za njim razpisali iskanje in tudi mednarodno tiralico, štiri mesece pozneje pa so ga izsledili v Brestanici.

Prelac osebje zaklenil v sodno dvorano in pobegnil Čeprav ni šlo za pobeg iz zapora, pa je zagotovo zanimiv tudi pobeg 27-letnega Urbana Prelca. Ta je novembra lani med sojenjem za tatvino na okrajnem sodišču v razpravno dvorano zaklenil sodnico, zapisnikarico in oba pravosodna policista, ki sta Prelca na sojenje pripeljala v lisicah.

Sodnica je namreč zahtevala, da ga paznika odkleneta, sam pa je izkoristil trenutek nepozornosti, pobegnil iz dvorane, prisotne pa zaklenil z zunanje strani, saj je bil ključ v ključavnici. Prelca so policisti izsledili marca letos v Ljubljani. Za protipraven odvzem prostosti je poleg dveh let in devetih mesecev zapora zaradi tatvin in pečanja z drogami dobil še dodatnega pol leta kazni.

Puzavac in Oselj izkopala 21-metrski rov in pobegnila iz enega najstrožjih zaporov v Evropi Od pobegov slovenskih obsojencev v tujini je zagotovo najbolj znan pobeg Marka Oselja in Damijana Puzavca iz srbskega zapora v Sremski Mitrovici, ki velja za enega najstrožjih v Evropi, zgodil pa se je decembra 2001.

Oselj, Puzavac in še en hrvaški državljan so pobegnili iz zaprtega dela zapora skozi 21-metrski rov, ki so ga izkopali sami. Vhod v podzemni rov je bil v zaporniškem stranišču, na katerega so v dneh pred pobegom obesili opozorilo, da ne deluje. Po pobegu so lokalni policisti postavili cestne zapore, vendar niso bili uspešni.

Oselj zaradi 190 kilogramov heroina, Puzavac zaradi umora in izsiljevanja Pet let pred pobegom so srbski cariniki v Oseljevem tovornjaku s kranjsko registracijo odkrili 190 kilogramov heroina, za kar si je prislužil deset let zapora; Oselj naj bi bil del gorenjske heroinske naveze. Deset let zapora si je zaradi izsiljevanja in umora prislužil tudi Puzavac, ki pa, za razliko od Oselja, kazen iz Srbije prestaja na Dobu.

Slovensko sodišče mu je namreč kazen iz Srbije potrdilo, poleg tega je bil zaradi zlorabe prostitucije in izsiljevanja obsojen še na osem let in pet mesecev zapora. 35-letnik je za zapahi že dobrih 12 let, po starem kazenskem zakoniku pa so mu lahko izrekli najvišjo mogočo enotno kazen, in sicer 15 let zapora.

Pobeg iz zapora "le" hujši disciplinski prekršek Naj povemo, da pobeg iz zapora pri nas ne predstavlja kaznivega dejanja, temveč "zgolj" hujši disciplinski prekršek, zaradi česar lahko pobeglega obsojenca doleti samica do 14 dni.

Ne spreglejte