28. aprila 2007, le slab mesec po pravnomočnosti sodbe, s katero je bil obsojen na 30 let zapora zaradi umora Ljubice Ulčar in poskusa umora Mirka Ulčarja, je Silvo Plut storil samomor.
Mineva natanko sedem let, odkar je po Metodu Trobcu najbolj znan slovenski morilec Silvo Plut v priporu v ljubljanskem zaporu na Povšetovi zaužil prevelik odmerek pomirjeval in za posledicami umrl.
Zaradi umora Ulčarjeve obsojen na 30 let zapora
Silvo Plut je 25. februarja 2006 umoril mater dveh majhnih otrok Ljubico Ulčar, pri čemer ja poskušal umoriti tudi njenega moža Mirka. Oktobra istega leta so ga zaradi umora Ulčarjeve na grozovit način ter poskusa umora Mirka Ulčarja in grdega ravnanja obsodili na 30 let zapora.
V Srbiji obsojen na 40 let zapora
A Plut je moril že prej, in sicer je leta 1990 umoril svojo sošolko, po 13 letih, ko so ga izpustili iz zapora, pa se je zapletel v nova kazniva dejanja in pobegnil v Srbijo. A tudi tam je nadaljeval svoje kriminalno početje. Približno mesec dni pred samomorom so višji sodniki kazen za Ulčarjevo potrdili, nedolgo pred samomorom pa so ga na 40 let zapora v njegovi nenavzočnosti zaradi umora noseče 25-letne Jasmine Đošić iz Aleksinca obsodili tudi na sodišču v Nišu v Srbiji.
Plut moril trikrat
Ko so ga v Srbiji izsledili, se je vrnil v Slovenijo in se prosto sprehajal okoli, čeprav je bila policija seznanjena s sumom, da je moril tudi v Aleksincu in da je Srbija predlagala izdajo tiralice. Aprila 2005 so ga namreč aretirali zaradi dveh oboroženih ropov, a so ga decembra tega leta zaradi pomanjkanja dokazov oprostili in izpustili iz pripora. Dva meseca pozneje je umoril Ljubico Ulčar.
Vrhovno sodišče: Odgovorni so organi pregona
Družina pokojne Ljubice Ulčar, torej njen mož Mirko in takrat mladoletna sinova, je od države za smrt mame in žene zahtevala odškodnino.
Okrožno sodišče je odškodninski zahtevek Ulčarjev sprva zavrnilo, a so višji in nato še vrhovni sodniki marca 2012 razsodili, da si država v tem primeru ne more umiti rok in da je odgovornost za umor Ljubice Ulčar mogoče pripisati slovenskim organom pregona, ker so opustili dolžnost ravnanja, ki bi se od njih pričakovala glede na ugotovljene okoliščine.
Glede na podatke oziroma dokaze o umoru v Srbiji ter glede na Plutov način življenja in značajske lastnosti bi morali zaradi varstva ljudi in premoženja tudi pri nas uvesti kazenski postopek zaradi umora Đošićeve in predlagati odreditev pripora, čeprav odstop kazenskega pregona Sloveniji po srbskem pravu ni bil mogoč.
Zahtevali več kot sto tisočakov in rento za otroka, dobili skupno 33 tisoč evrov
Mirko Ulčar je tako zase in sinova terjal 104 tisoč evrov odškodnine, za otroka pa še po 250 evrov mesečne rente. Sodišče na prvi stopnji jim je lani marca prisodilo skupno 17 tisočakov odškodnine, od tega pet tisoč za Mirka in po 6.500 vsakemu otroku, zavrnilo pa plačilo rente.
Njihova pooblaščenka Lena Oreškovič se je na takšno odločitev pritožila, višje sodišče pa je njeni pritožbi 10. decembra lani delno ugodilo. Mirku Ulčarju je odškodnino zvišalo za dva tisoč evrov, medtem ko je za vsakega otroka odškodnino dvignilo za sto odstotkov, torej vsakemu namenilo po 13 tisoč evrov.
Skupno so tako prejeli 33 tisočakov s pripadajočimi obrestmi, sodišče pa je zavrnilo zahtevo po renti. Kot je za Planet Siol.net pojasnila Oreškovičeva, je družini sicer predlagala še revizijo postopka, a se družina za to ni odločila.