Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
27. 5. 2014,
16.27

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 27. 5. 2014, 16.27

8 let, 9 mesecev

Na sodišču danes od Šrota, Bavčarja do Kordeža in Jelovčana – v obeh zadevah tožilec Jože Kozina

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Danes bodo imeli višji sodniki kar dve odmevni pritožbeni seji. Skoraj po letu dni od sodbe na okrožnem sodišču bodo obravnavali pritožbe strank v zadevi Istrabenz in vnovič zadevo Merkur.

Predsednik senata višjega sodišča Igor Mokorel bo tako poslušal razloge, zaradi katerih obramba obdolženih Boška Šrota, Igorja Bavčarja ter Nastje in Kristjana Sušinskega meni, da presoja okrožne sodnice Vladislave Lunder ni pravilna. Naj spomnimo, da so 19. julija lani nekdanjega predsednika uprave Pivovarne Laško Boška Šrota, za katerega je tožilec Jože Kozina v svojem končnem govoru predlagal osem let zapora in stransko denarno kazen 35 tisoč evrov, obsodili na skupaj pet let zapora in deset mesecev.

Nekdanjega predsednika uprave Istrabenza Igorja Bavčarja, za katerega je tožilec očitno menil, da sta s Šrotom približno enako odgovorna za oškodovanje Pivovarne Laško, in je predlagal enako kazen, je sodnica obsodila na skupaj sedem let zapora. Poleg tega je Bavčar dolžan povrniti protipravno pridobljeno premoženjsko korist v višini več kot 21 milijonov evrov.

Sodišče obdolženim prisodilo manj, kot je predlagalo tožilstvo Po obtožbi sta kriva tudi nekdanji predsednik uprave Maksime Holdinga Nastja Sušinski, za katerega je tožilec predlagal štiri leta in pol zapora, sodišče pa ga je obsodilo na tri leta in devet mesecev zapora, in nekdanji Istrabenzov svetovalec Kristjan Sušinski. Zanj je tožilec predlagal pet let zapora, senat pa mu je odredil enotno zaporno kazen tri leta in šest mesecev. Sodišče je vsem obtoženim izreklo tudi plačilo stranske denarne kazni v višini 35.000 evrov.

Tožilstvo je obdolženim očitalo zlorabo položaja, napeljevanje k zlorabi, ponarejanje listin ter pranje denarja. Domnevna sporna dejanja je junija 2008 prijavil ljubljanski župan Zoran Janković, urad za preprečevanje pranja denarja pa je preiskoval denarne tokove med Bavčarjem in Kristjanom Sušinskim, kar je bil začetek preiskovanja sporne prodaje delnic, kot je opisal tožilec.

Obramba je navajala, da so bili ključni dokazi pridobljeni nezakonito in s kršitvijo temeljnih človekovih pravic. Listine o prodaji delnic Istrabenza, ki jih je v ovadbi poslal Janković, so bile, kot je menil odvetnik Boška Šrota, pridobljene nezakonito.

Kazniva dejanja naj bi se zgodila leta 2007 ob preprodaji 7,3-odstotnega deleža Istrabenza, ki ga je Pivovarna Laško prodala najprej hčerinski družbi Plinfin (za 23 milijonov evrov), nato je Pivovarna prodala Plinfin za le 7.500 evrov Sportini, ta pa 1. oktobra 2007 za 24,9 milijona Microtrustu v lasti Nastje Sušinskega.

Istega dne je Microtrust prodal Istrabenzov paket Pom-Investu za 49,2 milijona in s tem zaslužil 24,3 milijona evrov, del dobička pa naj bi namenili tudi za provizijo Sportini. Pivovarna je bila po mnenju tožilstva z omenjenim poslom oškodovana za 25,4 milijona evrov, kolikor od obtoženih s premoženjskopravnim zahtevkom terja tudi uprava te družbe.

Oktobra lani Jelovčan iz zadeve Merkur znova obsojen na dve leti zapora Oktobra lani je na ljubljanskem okrožnem sodišču v vnovičnem sojenju sodnik Srečko Škerbec Milanu Jelovčanu, čigar obsodbo na prvi stopnji so višji sodniki razveljavili, znova obsodili na dve leti zapora. Tožilstvo mu je očitalo sostorilstvo pri sporni preprodaji trgovskega centra Primskovo oziroma zlorabo položaja, zaradi katere je bil Merkur oškodovan za devet milijonov evrov.

Preostali obdolženci, Bine Kordež, Oto Brglez in Janja Krašovec, so bili pravnomočno spoznani za krive in že prestajajo zaporne kazni, so pa bili znova v tem postopku zaradi premoženjskopravnega zahtevka Merkurja.

Jelovčanu, Marti Bertoncelj, ki so jo iz postopka izločili zaradi bolezni, in Kordežu so zasegli protipravno pridobljeno premoženjsko korist, in sicer Kordežu nekaj nad dva milijona evrov, Bertoncljevi nekaj čez sto tisoč evrov in Jelovčanu nekaj čez 400 tisoč evrov.

Merkur, oškodovanec v tem primeru, je sicer na gospodarski oddelek kranjskega okrožnega sodišča vložil tožbo zoper Kordeža in Jelovčana zaradi oškodovanja Merkurja v višini devet milijonov evrov, preden so premoženjskopravni zahtevek priglasili v tem postopku. Sodnik je tako odločil, da morajo obdolženi povrniti Merkurju nekaj več kot devet milijonov evrov.

Bo šel Kozina na Istrabenz ali na Merkur? Pritožbeno sejo v zadevi Merkur bo vodil višji sodnik Mitja Šinkovec. Glede na to, da sta obe seji razpisani za ob 9. uri, je vprašanje, na kateri od sej bo prisoten tožilec specializiranega tožilstva Jože Kozina. Kozina je namreč tako avtor obtožnic kot tudi tožilec, ki je na visoke zaporne kazni obsodil nekdaj spoštovane gospodarstvenike.

Ne spreglejte