Na današnji sodni obravnavi zoper Roberta Tomaža Zavašnika v zadevi Lipa je bilo zaslišanih pet prič.
Kot je po obravnavi povedala tožilka Tatjana Devčič Svetek, nobena od prič ni potrdila obdolženčevega zagovora. Zato očitki, da iz malomarnosti ni ustrezno poskrbel za varovanje prireditve, po njenem mnenju držijo.
Sklenjeno, da bodo za varnost poskrbeli vsaj štirje varnostniki?
Zavašnik je pred sodnim senatom potrdil izjave iz prejšnje obravnave. In sicer je poudaril, da je lokal vodila in urejala njegova mati Milena Zavašnik. Za varnost je bilo ustrezno poskrbljeno, saj so bile ponekod tudi kamere. Za varovanje pa se sta se on ali pa njegova mati dogovarjala z varnostno službo Enigma, ki jo je vodil Stjepan Bagarič. Kot je povedal Zavašnik, je bilo s pogodbo sklenjeno, da bodo za varnost poskrbeli od dva do štirje varnostniki, v decembru pa pet do sedem.
Bagarič trdi, da sta se dogovorila za več kot enega varnostnika
Bagarič je na zaslišanju zanikal, da sta se dogovorila za več kot enega varnostnika. Kot je povedal, je ponavadi lokal varoval varnostnik z licenco Milan Lazarevič, včasih pa tudi on sam. O varovanju se je dogovarjal izključno z Zavašnikom, "njegova mati pa na sestankih ni bila nikoli prisotna". Po prvem ogledu objekta je Bagarič ocenil, da je bil ta varen, saj je imel protipožarni sistem, požarne stopnice in kamere. Glede števila ostalih varnostnikov brez licence pa je Bagarič povedal, da sta bila poleg njihovega varnostnika vedno tudi dva reditelja.
Varnostnik trdi, da se reda ni dalo vzpostaviti
Nato je pred sodni senat kot priča stopil varnostnik Lazarevič. Povedal je, da je tisti dan zaradi gneče, ki mu ni dovoljevala dostopa do vhoda, v objekt pred 22. uro prišel skozi vrtna vrata. V predprostoru je pregledoval obiskovalce in jih po deset spuščal v notranjost lokala. Ob tem je opazil, da pred vhodom ljudje pritiskajo na pohodno ograjo, da bi prišli noter. Tam sta po njegovem pripovedovanju stala dva reditelja, Marko Kampuš in neki Matjaž. Na vprašanje obdolženčevega odvetnika, zakaj ni začel vzpostavljati red, ko je ob prihodu zagledal veliko množico, je Lazarevič dejal, da se tega ni dalo vzpostaviti.
Tudi Frlič potrdil, da se o varovanju niso pogovarjali z mamo
Na obravnavi so zaslišali tudi Mladena Frliča, ki je bil tisti dan v vlogi varnostnika brez licence. Kot je dejal, je na kraj prišel okrog 22. ure. Takrat je na dovozni poti že opazil dve dekleti, ki sta ležali po tleh. Skozi vrtna vrata je prišel do vhoda, kjer sta po njegovem pripovedovanju bila Lazarevič in Trampuš. Vsi skupaj so poskušali ljudi odmaknit stran od ograje pred vhodom. Za tem pa je Frlič poskušal od zadaj premakniti ljudi, da ne bi več pritiskali, vendar je množica kmalu spet potiskala naprej. Frlič je poudaril, da tudi dodatnih pet varnostnikov množice ne bi moglo obvladati. Tudi Frlič je potrdil, da se o varovanju ni nikoli dogovarjal z obdolženčevo materjo.
Natakarica: V samem lokalu naj bi bilo 800 ljudi
Marko Trampuš, ki je bil takrat odgovoren za red na parkirišču je na obravnavi povedal, da je po pozivu obdolženčeve matere prišel na vhod in tam pozival množico, naj ne porivajo naprej, vendar tega niso upoštevali. Trampuš je zanikal domneve, da bi množico zadrževali do 22. ure, ko bi obiskovalci morali plačati vstopnino, "saj je bil lokal do te ure že poln".
Na koncu je bila zaslišana tudi natakarica Sonja Sešek, ki pa je povedala, da je opazila le veliko množico. Samo noter naj bi jih bilo okrog 800. Ob tem je povedala, da je za vse stvari skrbela Milena Zavašnik, ki je bila pogosto tudi v lokalu.
Pred lokalom neobvladljiva množica?
Vse priče so potrdile, da je bila na ta dan pred lokalom velika neobvladljiva množica. Med njimi je bilo tudi več vinjenih ljudi.
Na naslednjih obravnavah bodo zaslišali še veliko prič. Kot je povedala tožilka, bo med njimi tudi sodni izvedenec za varovanje, ki bo pojasnil, kako bi moglo potekati varovanje na takih množičnih prireditvah. Med pričami pa bodo tudi starši pokojnih deklet ter Blaž Šmid, ki je bil tisti večer odgovoren za glasbo. Naslednja glavna obravnava bo 23. januarja.