Sreda, 30. 7. 2014, 15.39
8 let, 9 mesecev
Lastnik piranskega lokala izsiljevalcu: Dam ti tri minute, da odideš, sicer pokličem policijo!
Kot je znano, so novogoriški policisti pred dnevi ovadili 34-letnega državljana Srbije, ki so ga policisti v soboto ujeli s prstom v marmeladi, ko je od lastnika lokala prejel zahtevani denar. Če lastnik lokala ne bi plačal, "bi se lahko lastniku in njegovim bližnjim zgodilo kaj hudega", bilo pa je tudi nekaj groženj po telefonu.
Slovenski policisti se velikokrat srečujejo z izsiljevanjem, ko storilci kaznivih dejanj z nasilnimi metodami, recimo z grožnjo ali s fizično silo, od lastnikov podjetij oziroma najemnikov in lastnikov donosnejših lokalov zahtevajo plačilo varovanja, tako imenovano "reketiranje".
"Samo število prijav oziroma obravnavanih vseh kaznivih dejanj izsiljevanj iz leta v leto izrazito ne narašča in je v povprečju vsako leto približno enako. Ocenjujemo pa, da je kaznivih dejanj na škodo lastnikov in najemnikov gostinskih lokalov pri nas precej in da oškodovanci tega ne prijavljajo zaradi strahu pred storilci, zaradi nezaupanja v delo uradnih organov," je pojasnil Drago Menegalija z Generalne policijske uprave (GPU).
Policija sicer ne vodi posebne statistike samo za primere izsiljevanj gostincev, je pa vseh kaznivih dejanj izsiljevanja v Sloveniji povprečno okoli 200 na leto.
Nekaj telefonskih pogovorov razkrije, da ima tovrstne izkušnje večina slovenskih lastnikov lokalov. Bistveno je, ugotavljajo sogovorniki, da se izsiljevalcem ne pustiš, da torej zagroziš s policijo, sicer se jih ne znebiš.
"Izsiljevanje se zgodi običajno v primerih, če si lastniki sposodijo denar. To je nikoli dokončana zgodba, saj ti izsiljevalci zaračunavajo velike obresti, lahko ostaneš brez vsega," za Planet Siol.net pojasni Bojan Šalamon, lastnik lokalov Teater in Žižula v Piranu.
"Ključno je, da se takšna zadeva takoj prijavi policiji, sicer lahko lastnik zelo kmalu ostane brez premoženja, tudi brez lokala. Če lastnik lokala podleže takšnim grožnjam oziroma izsiljevanju pod pretvezo varovanja kot zaščite, se velikokrat zgodi, da tudi lastnik postane del kriminalne združbe," pravi Dobovšek.
Tovrstno izkušnjo je imel pred 15 leti v Teatru v Piranu tudi Šalamon. "Prišli so iz Ljubljane in hoteli, da jim mesečno plačujem neko varščino. Ne vem, kakšen znesek so zahtevali, ker sem jim rekel: 'fantje, imate tri minute časa, da zapustite lokal, sicer pokličem policijo'," se spominja Šalamon.
Po njegovih besedah tudi noben drug gostinec v Piranu v zadnjih letih ni potarnal, da bi bil tarča izsiljevalcev. Menda pa je povsem drugačna slika v Portorožu, saj se pojavljajo govorice, da naj bi dve črnogorski družini bili bitko za prevlado v mestu rož.
"Če enkrat plačaš, si 'gotov', bog ne daj, da si komu dolžan kaj denarja," pravi naš sogovornik. Kdo so ti ljudje? "Vsi ti imajo obremenjujočo preteklost, nihče ni prav nedolžen," pojasni.
"Znanec, ki ima več lokalov, mi je svetoval, naj, da se izognem morebitnim težavam, varovanje lokala prepustim eni od ljubljanskih varnostnih služb. Nasvet sem upošteval. Plačujem minimalen mesečni pavšal in poslujem običajno brez kakršnihkoli izsiljevanj," je povedal za naš medij.