Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 7. 2013,
7.10

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 7. 2013, 7.10

8 let, 8 mesecev

Hildi Tovšak za goljufanje pri Rimskih termah in Betnavi pet let zapora (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak je s tožilcem Stanislavom Pintarjem sklenila sporazum o krivdi za Betnavo in Rimske Terme. Dogovorila sta se za enotno kazen.

Tožilec je povedal, da so podpisali sporazum o priznanju krivde, po katerem Tovšakova priznava sklop kaznivih dejanj. Tožilec je sodišču predlagal, ker obe kazenski zadevi potekata pred istim senatom in sta v obeh zadevah ista oškodovanca, torej ministrstvo za gospodarstvo in podjetje Prvi faktor, naj obe dejanji združi v eno zadevo kot nadaljevalno kaznivo dejanje.

Na ta način pa predlaga tudi enotno kazen. Pintar je še pojasnil, da je modificiral obtožnico, tako da je navadno goljufijo spremenil v poslovno goljufijo in opisal združena kazniva dejanja. Sodnica je predlogu tožilca ugodila, iz kazenskega postopka v zadevi Betnava pa je po obtožnicah tožilstva izločila postopek zoper Tovšakovo, nato pa tako izločen postopek združila s postopkom v zadevi Rimske terme.

Zoper Tovšakovo se na ta način vodi enoten postopek in se bo izrekla enotna kazen. Zdaj se tudi ne more nadaljevati predobravnavni narok v zadevi Betnava, temveč se bo opravila glavna obravnava za združeni zadevi.

Sodišče ji je dosodilo enotno kazen Tožilec v spremenjeni obtožnici Tovšakovi tako očita po eno nadaljevalno kaznivo dejanje na škodo EU-ja in eno nadaljevalno kaznivo dejanje poslovne goljufije. Oškodovanca sta ministrstvo za gospodarstvo in družba Prvi faktor. Prvi faktor je oškodovan v višini okoli 3,5 milijona evra, škoda na račun sredstev EU-ja pa je skupaj slabih pet milijonov evrov.

Za nadaljevalno kaznivo dejanje goljufije na škodo EU-ja je tožilec tako za Tovšakovi predlagal tri leta in pol zaporne kazni, za poslovno goljufijo pa dve leti zapora in predlagal enotno kazen pet let zapora. Sodišče bo sodbo sicer izreklo na jutrišnji glavni obravnavi.

Že zdaj prestaja dve pravnomočni sodbi Kot je znano, Tovšakova na Igu trenutno že prestaja dve pravnomočni sodbi, in sicer za Čisto lopato leto in dva meseca zapora, za porabo sredstev delavcev Vegrada pa dve leti zapora. Sodišče ji je kazen združilo na enotno kazen tri leta zapora. Združitev vseh kazni bo izreklo sodišče, ki je izreklo najvišjo kazen, za zdaj torej okrožno sodišče v Celju.

Kazen bo prestajala na polodprtem oddelku "V okviru pogajanj smo se dogovorili, da bi lahko kazen prestajala na polodprtem oddelku, kar ne more biti v sporazumu, zato prosim, ali lahko tožilec to potrdi," je povedala Tovšakova. Tožilec Pintar je povedal, da nima nič proti, da bo obdolženka kazen prestajala v ugodnejšem režimu, je pa to stvar posameznega zavoda.

Zoper Tovšakovo se vodi še več preiskav, tri naj bi bile tik pred koncem, in sicer zadeva Vegrad naložbe in Vermont, kjer gre za sum poslovne goljufije, sredi preiskave pa je zadeva z banko Hypo.

Tovšakova se s kaznivimi dejanji ni osebno okoristila Naj povemo še, da se Tovšakova v nobenem kaznivem dejanju, za katere je bila do zdaj obsojena, ni osebno okoristila. Prav tako je "povrnjena" vsa škoda. Rimske terme morajo po sodbi vrniti 3,5 milijona evrov, oškodovanji Prvi faktor je s civilno tožbo že iztožil dobrih milijon evrov in 700 tisoč, Betnava pa je tudi že vrnila 1,7 milijona evrov.

"Ne glede na priznanje krivde poudarjam, da se v nobeni zadevi nisem osebno okoristila, ampak sem vse delala za to, da bi Vegrad obstal. A situacija je nenaklonjena menedžerjem, ki se pojavijo pred sodiščem, zato drugih sankcij ni pričakovati. Vse sem delala v dobro Vegrada, ki za razliko od drugih ni tajkunska zgodba," je v svoji končni besedi povedala Tovšakova, ki so ji postopki pustili posledice na zdravju. Zato je sodišču tudi predlagala, da bi kazen prestajala na polodprtem oddelku, saj bi na tak način lahko bila več na zraku in imela več stikov z družino. Tožilec temu ni nasprotoval, zagovornik Boris Kanduti pa je pravno podlago za to odločitev našel v zakonu o izvrševanju kazenskih sankcij, kjer lahko tudi sodišče odloča o tem, ne le zavod. "Gre za večjo svobodo znotraj zavoda in ne zunaj, kar koristi njenemu zdravju," je pojasnil Kanduti.

Ne spreglejte