Ponedeljek, 5. 5. 2014, 12.20
9 let, 3 mesece
Zavožena tranzicija
V trenutnem položaju je t. i. politična nestabilnost kot posledica razpada koalicije, pred katero svarijo vladajoči politiki in dominantni mediji, relativno majhna težava. Veliko večja težava je drsenje države v smer z demokratično fasado zamaskiranega avtoritarizma v stilu Putinove Rusije.
Še posebej problematično je, da ob takšnih ohlapnih formulacijah kaznivih dejanj in tako ohlapnih "dokazih" obtožencem sploh ni bila omogočena poštena obramba. In ob tem višje sodišče na nekem mestu v svoji razsodbi obtoženi strani očita, da ni predložila ustreznih dokazov. Kot da ne bi obstajala domneva nedolžnosti, ki je v civiliziranem svetu eden od temeljev pravne ureditve. Zahtevati od obtožencev, da morajo dokazovati svojo nedolžnost zoper fantomske obtožbe državnih organov, je nekaj, kar je skladno z orwellovsko logiko nezmotljivosti oblasti. Tej so sledili totalitarni režimi, ne glede na svojo politično barvo.
Pri tem ne gre zgolj za usodo Janeza Janše. Gre za to, da je ob takšnih dokaznih standardih vsak državljan lahko žrtev represivnih posegov države. Če je lahko vodja največje opozicijske stranke obsojen na tak način, je lov na nasprotnike centrov moči, ki obvladujejo pravosodje, odprt. Konec koncev Janša ni edini, ki je predmet kazenskega pregona. To velja za vrsto nekdanjih politikov, intelektualcev, novinarjev, ki pripadajo "napačni" politični opciji ali pa so zgolj kritični do tistih, ki menijo, da so abonirani na oblast.
Formalni obstoj politične tekme, ki omogoča državljanom politično izbiro, nikakor ni dovolj za to, da demokracija uspešno deluje. Je nujni, a ne zadostni pogoj za to. Obstajati morajo mehanizmi, ki omogočajo čim bolj pošteno politično tekmo. Če teh ni, je demokracija deformirana. Kaj pomagajo volitve in večstrankarski sistem, če lahko določena politična grupacija z nadzorom nad mediji manipulira z javnim mnenjem, z nadzorom nad gospodarstvom in financami podkupuje svojo klientelo ali celo z nadzorom nad pravosodjem izloča politične tekmece.
Pri zagotavljanju pogojev za enakopravno politično tekmo je ključen obstoj pravne države. Ta pa v Sloveniji očitno ne deluje. Glavna napaka slovenske tranzicije je bila storjena s tem, ko ni bila izvedena lustracija. Naivno je pričakovati, da lahko isti ljudje, ki so bili opora zatiralskemu komunističnemu režimu, prevzamejo vlogo varuhov demokratičnih načel. Gre za ljudi, med katerimi prevladuje "korporativistična starorežimska miselnost", kot jo je označil ustavni sodnik Jan Zobec. Sama sprememba pravil ni dovolj, če jih ljudje, ki so zanje odgovorni, niso sposobni in/ali pripravljeni udejanjati. Dokler pravosodje in druga strateška področja ne bodo delovala v skladu z demokratičnimi principi, bo slovenska tranzicija ostala ne samo nedokončan, ampak v mnogo pogledih zavožen projekt.