Torek, 30. 9. 2014, 12.40
7 let, 1 mesec
Zakaj je Ljubljana grdo mesto
Ljubljano imam rad. Sedem let sem preživel v njej in jo imam za svojo. Obstajajo številna mesta, začenši z bližnjima Trstom in Zagrebom, kjer se glavni tokovi družabnega življenja odvijajo znotraj zaprtih skupin, kjer na prišleke gledajo zviška. Tudi Ljubljana ima tak sloves: a v resnici ni taka. Je odprto, radovedno, vključujoče mesto. V Evropi je malo podobno velikih mest, ki bi imela živahnejše kulturno življenje. Plečnikova ureditev Ljubljanice je eden najlepših primerov modernega urbanizma sploh. Brezhibna eleganca Plečnikovega "Velikega kanala" daje celotnemu staremu jedru, ki je vpeto nanj, pridih čarobnosti.
A premalo je reči, da njeni potenciali niso dovolj izkoriščeni. Brez zagrenjenosti ali privoščljivosti in vedoč, da bom prizadel mnoge, ki imajo svoje mesto upravičeno radi, trdim: Ljubljana je grdo mesto.
Da je to le fraza, da Ljubljana ni najlepše mesto na svetu, vemo seveda vsi. Tudi župan. Ampak bodimo pošteni, stopimo korak dlje in si priznajmo: Ljubljana je v resnici grdo mesto.
Tega ne pišem v namene dnevnopolitične polemike, čeprav je predvolilni čas dobra priložnost, da stvari postavimo v pravo perspektivo: Ljubljana je grdo mesto s prikupnim starim jedrom.
Če stvari postavimo tako, dobimo treznejši pogled na stanje v prestolnici. S tem pa tudi boljši pregled nad izzivi, ki so pred njo. Res je, da je staro jedro danes še bolj privlačno kot pred osmimi leti. Vendar zato Ljubljana kot celota ni nič manj grda. Prej nasprotno.
Vedno se nasmehnem, ko slišim zaklinjanje, da je "staro mestno jedro sicer okej, ampak …" Saj Ljubljana ni New York, da bi lahko rekli: spodnji Manhattan je res urejen, tja do 115. ulice še nekako gre, nato pa … Še Trst ni, da bi smeli reči: predmestja so resda pošastna, a takoj, ko stopiš čez Staro mitnico, je pa lepo. Za boljšo predstavo: tržaško staro jedro, tisto iz avstro-ogrskih časov, pokriva strnjeno površino, ki ustreza območju med Bežigrajskim štadionom in Tobačno ter Magistratom in Kosezami. Kar pomeni, da se lahko sprehajate poldrugo uro, ne da bi naleteli na brutalizem povojne masovne gradnje. V Ljubljani stopite 300 metrov od Tromostovja in že ste sredi Ravnikarjeve betonske puščave pred parlamentom. Še 300 metrov in tudi uradno ste zunaj središča.
To je razumljivo: Trst je bil pred stotimi leti petkrat večji od Ljubljane. Danes je za tretjino manjši. Ljubljana se je v zadnjega pol stoletja širila hitreje, kot so se njeni meščani lahko prilagodili novi urbani stvarnosti. Ostali so zagledani v sicer prelepo staro jedro, ki pa je (z izjemo Varšave, ki je bila porušena med vojno) najmanjše izmed vseh prestolnic EU. Ne pretiravam: dobesedno najmanjše, vključno z Luksemburgom in Valletto. Trditev, da je "strogo središče sicer lepo", je slepilo. Tolikokrat smo jo slišali, da smo pozabili, kako absurdno zveni.
In še tu je vse prej kot rožnato. So predeli, ki spominjajo na Bukarešto. Če odmislimo jame pri Kolizeju, NUK-u in Šumiju (ta Bermudski trikotnik nasedlih investicij), je tu degradirano območje kolodvora, pa odsek med Levstikovim trgom in Roško; zelo žalostno podobo kažejo tudi predeli Vodmata in Tabora … Pravzaprav je vse, kar je zunaj tistih petih ali šestih ulic, ki jih je Janković – z razlogom! – prekrstil v "najlepšo mesto na svetu", v dokaj klavrnem stanju.
Govorimo torej o kakih 97 odstotkih Ljubljane.
To se v še mnogo hujši obliki kaže vzdolž južne mestne vpadnice. Pišmeuhovski odnos do prostora, prizidkarstvo, vampirstvo do javnega: to je daljni, a razločni odmev prostorske kulture, ki jo vidimo v Tirani ali beograjskih in atenskih predmestjih. S kakšno vzvišeno večvrednostjo mnogi Ljubljančani gledajo na neskladne improvizirane prostorske rešitve v revnejših deželah južno od nas – istočasno pa si zatiskajo oči pred podobno poraznim vtisom, ki ga ljubljanska predmestja puščajo pri vsakomur, ki ni zagledan v poldrugi kilometer dolgo in kakih 300 metrov široko turistično promenado, imenovano "najlepše mesto na svetu".
Seveda je bilo "središče" potrebno polepšanja! Toda ob pomanjkanju vsakršne širše vizije mestnega razvoja je to nujno olepšanje postalo obsesivna mantra, ki počasi drsi v absurd. Središče je simpatično in živahno, a postaja že prenasičeno. Obstaja nevarnost, da bo balon njegove turistične privlačnosti kmalu počil. Čez sezono ali dve se bo zgodilo, da bo kak popularni popotniški portal Ljubljano razglasil za "most overrated" (najbolj precenjeno) turistično destinacijo zadnjih let.
In potem? Kako se bo odzvalo do vratu zadolženo mesto, ko bo začelo izgubljati še zadnji vir svoje samozavesti in blagostanja – turistično privlačnost?
Jankovićev uspeh je izhajal iz dolgoletnega zanemarjanja mestnih potencialov in politikantskega mencanja pri prepotrebnih projektih. Izpeljal je zadeve, ki bi morale biti že zdavnaj izpeljane, in iz tega črpal svojo priljubljenost.
"Zoran dela". Težava ni le v tem, da njegovo "delo" povzroča stransko škodo v obliki klientelizma, kulturne provincializacije in opustošenja mestne demokratične kulture, od katerega se bo Ljubljana težko opomogla; še huje je, da dela brez vizije integracije različnih mestnih predelov v skladno urbano celoto. Zato prestolnica živahno stopica na mestu, samozavestno občudujoč svoj ozaljšani popek.
Mislim, da je skrajni čas, da dvigne pogled in stopi korak naprej.
Poglejte še multumedijo Ljubljana v 30 slikah.