Petek, 23. 5. 2014, 20.49
1 leto, 2 meseca
Sveta je konec. Spet.
Za slabo vzdušje in nizko moralo ste krivi mediji, slišimo neredko. Nekaj resnice gotovo je v tem, sploh zato, ker je lažje, ceneje in hitreje ustvariti senzacionalistično novičko, kot pa z besedami nepristransko naslikati temeljito raziskana in preverjena dejstva.
Toda ob tem se včasih (verjetno z namenom) pozablja, da mediji strežemo predvsem tisto, kar bralstvo od nas zahteva in pričakuje.
Ne verjamete?
Potem pride še poletje, ko nekaj več srečnežev lahko odide na dopust in ko obenem za večino bralcev zaželenih in iskanih novic (taistih, za katere potem pravijo, da jih utrujajo in spravljajo v slabo voljo) ni več toliko. Pravi čas za razne napovedi, če so črnoglede, pa še toliko bolje, ker je najbrž lažje kar tarnati kot pa premisliti, kako kaj izboljšati – od dnevne politike pa do gospodarske krize in podnebnih sprememb.
Še dobro, da se niti ena od mnogo medijskih in/ali gostilniških katastrofičnih napovedi, po katerih naj bi svet že zdavnaj (večkrat) propadel, ni uresničila. Priznajmo si, ta naš današnji svet je daleč od idealnega, ampak rad verjamem, da na robu propada ali blizu njega vendarle še ni.
Seveda je sprožila tudi veliko javnega sočustvovanja, kajti komu se ne bi smilile te simpatične živali? Če bi napisali, da so ogroženi kakšni črvi ali komarji ali kakšna druga žival, ki ne izziva ljubečih čustev, sporočilo le ne bi bilo tako močno. Senzacija je na visoki ceni, živalske in rastlinske vrste pa so skozi zgodovino našega planeta izginjale. Mediji se pri povzemanju večinoma niso poglabljali v to, ali so temeljne predpostavke veljavne ali ne, znanstvene objave pa to (načeloma) korektno opredelijo.
Tako preprosto je to, zavržejo meritve, ki jim ne ustrezajo, merijo tako, da gre v smer tega, kar hočejo dokazati, da o nenamernih napakah – ko sploh ne vedo, ali je tisto, kar merijo, dejansko tisto, kar želijo izmeriti – sploh ne razglabljam.
Toda resne znanstvene revije naj si ne bi privoščile objaviti nekaj, kar ni v skladu s strogimi znanstvenimi merili. V idealnem svetu že ne.
Znanstveniki namreč v svojih objavah (načeloma) zelo natančno opredelijo predpostavke, pogoje, omejitve, mogoče vire napak in druge okoliščine, ki so za medije neprivlačen droben tisk. Tako se na nepopolnih, izkrivljenih ali celo zavajajočih medijskih interpretacijah ustvarjajo napačni sklepi, na podlagi katerih nekdo sprejema napačna odločitve. Žal že videno. Vsak dan.
Naslednja posledica je, da se bodo resni in pristni znanstveniki še težje uveljavljali v boju pred plazom raznih psevdoznanstvenikov ter da politika in gospodarstvo ne bosta imela pravih virov za sprejemanje dobrih odločitev.
Kam vodijo slabe in napačne odločitve tistih, ki nam posredno in neposredno krojijo življenja, pa žal že vsi preveč dobro vemo.