Sobota, 7. 2. 2015, 12.54
1 leto, 2 meseca
Ni napredka, ki lahko pozdravi okorelo birokracijo
Slovenska javna uprava ne sprejema več papirnatih računov od svojih dobaviteljev in izvajalcev. Čeprav je to morda kakšnemu samostojnemu podjetniku, ki mora le nekajkrat letno po novem obvezno izstaviti e-račun, predstavljalo nekaj dela in morda tudi nekaj stroška, je takšna odločitev pravzaprav zelo razumna. Elektronska obdelava računov (in tudi drugih dokumentov) njihovo reševanje (vsaj teoretično) pospeši, sledljivost in arhiviranje sta veliko bolj zanesljiva in preprosta, odpadejo možnosti napak, ki bi lahko nastale pri kakšnem prepisovanju podatkov …
Pristopi so različni. Eni recimo vabijo tako, da svojim uporabnikom ob izbiri prejemanja računov izključno v elektronski obliki pripišejo nekaj točk zvestobe. Nekateri zgolj obvestijo, da bodo prenehali pošiljati papirnate račune, razen če bi prejemnik izrecno zahteval, da se to nadaljuje.
Ob upoštevanju stroška poštnine, papirja, tiskanja in dodatnega dela za pripravo in posredovanje računa na papirju ta znesek ni videti pretiran, čeprav se 12 evrov, kolikor se nabere v enem letu, bolje porabi za kar nekaj litrov mleka ali česa drugega za hladilnik. Dobro organizirano in vpeljano elektronsko poslovanje, tudi s končnimi uporabniki, je pač dolgoročno ceneje za vse vpletene, zakaj bi nekdo plačeval nekaj, česar ne uporablja.
To ni pavšalna izjava, gre za konkretne primere, ki so z vsemi podrobnostmi dobro znani redakciji in avtorju. A jih ne izpostavljam poimensko, ker sem žal prepričan, da marsikdo izmed tistih, ki ne bi bili tokrat izpostavljeni, niso odporni proti čemu takšnemu.
Če kak uradnik ne ve odgovora (čeprav bi ga moral in čeprav celo tisti, ki sprašuje, ve, kaj je prav, a tega ne more dokazati), so na drugi strani okenc še vedno v rabi tisti preverjeni mehanizmi, za katere smo upali, da so šli v pozabo zgodovine z nekimi preteklimi časi. Saj veste, pošiljanje v drugo pisarno ali urad, zahtevanje dodatnih (nepotrebnih) listin ali kar zavrnitev (zlasti tam, kjer razloga zanjo ni treba navajati).
Dober uradnik najde način, kako ob upoštevanju predpisov nekaj narediti najlažje in najhitreje, slab pa samo išče ovire, da mu česa ne bi bilo treba narediti ali da je treba narediti še kaj (nepotrebnega). Morda je tako videti bolj pomemben sebi in drugim okrog sebe. To pravzaprav velja za vse poklice, mar ne?
Če pa je imel uradnik prav (pa vem, da ni), je potem še večja žalost, da je zakonodaja tako spisana, da ovira normalno življenje. Naša zakonodaja okrog računov sicer res ni cvet prijaznosti, a tako daleč vendarle ne gre. Vsaj to.
Žal pa vsak dan ugotavljam, da kljub svojim ne več tako rosnim letom pri nekaterih stvareh še vedno pričakujem preveč. Tudi to, kar je sicer videti še tako smiselno in logično, je včasih žal nedosegljivo. Upanje pa le še ni umrlo, ker je marsikje, tudi med uradniki, vendarle še veliko takih, ki vedo, kaj delajo, in to še zmorejo in znajo početi hitro in z nasmehom. Vsem njim iskreno in veliko hvala.