Petek, 23. 5. 2014, 20.49
1 leto, 2 meseca
In rdeče vino veritas (*)
Nič hudega, če ne veste. To je pač tista organska spojina zapletene (in) ciklične strukture, najdemo jo v rdečem vinu, a tudi v čokoladi, arašidih, borovnicah in brusnicah, ki naj bi blagodejno vplivala na srce in tudi na druge načine upočasnjevala procese staranja in tako dobro vplivala na splošno počutje.
Toda ob tem takoj svarilo: dvakrat več pitja rdečega vina nikakor ne bo dvakrat bolj prispevalo k zdravju srca. Prej bodo slabi učinki pretiranega zaužitja rdečega vina oziroma kakršnekoli druge alkoholne pijače, teh je preveč za naštevanje, krepko odtehtali morebitne dobre učinke. Kakor z vsem v življenju je treba vedno upoštevati in pretehtati vse pluse in minuse.
Resnica, ki ni le striktno naravoslovna, temveč resnica, ki jo kot prispodobo lahko uporabimo praktično pri vsakem aspektu življenja. Res, vsako pretiravanje je slabo, tudi kadar gre za veliko nečesa, kar je na prvi pogled privlačno.
Zanesljivih dokazov za trditve o obstoju (ali neobstoju) blagodejnih učinkov resveratrola pravzaprav še ni. Med tistimi, ki resveratrolu ne pripisujejo nikakršnih učinkov za zdravje srca, so zdravniki medicinske fakultete ameriške univerze John Hopkins, ki so eno od svojih raziskav delali na prebivalstvu italijanske regije Toskana. Na laboratorijskih živalih so rezultati sicer nekoliko bolj spodbudni, saj je pri miškah in prašičih resveratrol kazal dobre rezultate tudi pri zaviranju pretirane telesne teže in diabetesa.
Hkrati je treba vedeti, da resveratrol (ali katerakoli druga snov) ni nikakršna čudežna snov, ki bi imela vedno in v vseh količinah same dobre učinke. Spet na misel prihaja Paracelsus …
Ta zgodba je bila pika na i – ali celo posledica – tistega, kar so zdravniki že pred dobrim desetletjem imenovali francoski paradoks. Znani gurmani Francozi namreč pojejo nadpovprečno veliko mastne hrane, a kljub temu imajo podpovprečno pogostost obolenj srca in ožilja. Ker Francozi ne končajo dobrega kosila ali večerje brez kozarca dobrega vina, se je zgodba o resveratrolu in njegovih učinkih pojavila kot nesporna in neomajna razlaga tega odstopanja.
Kakor pri tolmačenju mnogih pojavov in dogodkov pa je seveda tudi tu treba upoštevati več dejavnikov, ne samo tistih, ki so priložnostno zanimivi ali koristni. Na primer širšo razsežnost francoskega načina življenja. Za Francoze je hrana ritual in pomemben del dneva, zato jo jejo počasi. V primerjavi zlasti z Američani veliko več kuhajo sami in se veliko manj zanašajo na mastno hitro prehrano. Zaradi vsega tega sta v seštevku francoska hrana in prehranjevanje veliko bolj zdravi, kar odsevajo tudi statistike kardiovaskularnih bolezni.
Imamo na primer Goriška brda, ki bi jih lahko tržili turistom iz oddaljenih držav kot slovensko Toskano, pa od turistov, z izjemo tistih večinoma enodnevnih obiskovalcev iz bližnjih krajev, ki kupujejo vino in druge tamkajšnje dobrote in se ustavijo v eni od tamkajšnjih dobrih gostiln, tam ni zaznati nekega večjega turističnega prihodka. Avstrijska Koroška močno zagovarja čisto vodo svojih jezer, rek in potokov, a nam od svoje čiste vode, ki jo na srečo še imamo v zadostnih količinah in postaja vedno večji zaklad (česar se mnogi ne zavedajo, a o tem kdaj drugič), ni uspelo narediti širše prepoznavne zgodbe. Zgodbe, ki prodaja, ki razširja glas in krepi sloves.
(*) In vino veritas (lat.) – v vinu je resnica