Nedelja, 19. 10. 2014, 9.23
8 let, 7 mesecev
Vatikan homoseksualcem in ločenim (še) ni odprl vrat
Izredna sinoda o pastorali družine je zaradi obravnavane tematike razburkala cerkvene kroge že pred in še bolj med srečanjem, ki se ga je udeležilo kakih 200 škofov in laikov. Ti so pretresali občutljivo tematiko, ki sega od obravnave vnovič poročenih ločencev, sestavljenih družin, homoseksualnosti, umetne oploditve, splava in podpore materam samohranilkam do nasilja in spolnih zlorab v družinah.
Končno poročilo sinode navaja vrsto problemov, s katerimi se soočajo katoliške družine, med katerimi so tudi sprejem v okrilje Cerkve zunajzakonskih zvez, homoseksualcev in ločencev v okviru reforme in odpiranja Cerkve, ki ga zagovarja papež, ki pa je naletel na odpor konservativne struje. V glasovanju o vsakem od 62 členov je sodelovalo 183 škofov in kardinalov, za sprejem vsakega člena pa je bila potrebna dvotretjinska večina.
Škofi so zavrnili predloga, ki ju je podprl tudi papež Frančišek, o širšem sprejemanju in vključevanju homoseksualcev ter o obhajilu za ločene katolike, ki se ponovno poročijo, saj nista prejela potrebne večine. Papež Frančišek je v nagovoru na sinodi izrazil prepričanje, da bodo v prihodnjem letu ideje dozorele in da se bodo našle konkretne rešitve za mnoge izzive, pred katerimi stoji Cerkev. Na zahtevo papeža so celoten sklepni dokument objavili. Dokončne odločitve bo prinesla šele redna sinoda, ki bo potekala oktobra prihodnje leto.
Sinoda je pokazala delitev znotraj Cerkve glede tega, kako prilagoditi tradicionalno učenje o človeški spolnosti modernim časom 21. stoletja, poroča BBC. Papež Frančišek je pozval tradicionaliste znotraj Cerkve, naj ne sledijo samo črki zakona, vendar so na koncu prevladali konservativni kardinali in škofi.
Frančiška pa očitno razdori med liberalnejšimi in konservativnejšimi škofi niso zmotili. "Bolj bi me skrbelo, če ne bi imeli teh živahnih razprav," je dejal in poudaril, da si ne želi "lažnega miru".
Nezadovoljne nad rezultati sinode pa so številne skupine za pravice istospolno usmerjenih, ki so upale, da bo liberalno nagnjeni papež dosegel preboj pri obravnavi homoseksualcev.
"Še enkrat so člani cerkvene hierarhije zašli na stran hinavstva in strahu," je povedala Lisbeth Melendez Rivera iz Human Rights Campaign, največje ameriške organizacije za pravice istospolno usmerjenih. Po njenem mnenju so nasprotniki prevladali in preslišali papeževo sporočilo o vključevanju in spoštovanju. Istočasno so "zavrnili glasove in življenja katolikov, ki pripadajo seksualnim manjšinam", je še dodala Riverova.
Burke je trenutno vodja najvišjega vatikanskega sodišča kanonskega prava, papež pa naj bi mu v prihodnje namenil precej manj pomemben položaj patrona Suverenega vojaškega reda malteških vitezov, katoliške dobrodelne organizacije s sedežem v Rimu. Burke, ki uradnega obvestila o premestitvi sicer še ni prejel, je za ameriške medije povedal, da je zelo razočaran, ker bo moral zapustiti svoj dozdajšnji položaj.