Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
29. 12. 2008,
9.02

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 29. 12. 2008, 9.02

8 let, 8 mesecev

Vlada in sindikati za spremembo kolektivne pogodbe za javni sektor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vlada in sindikati javnega sektorja so sklenili, da zaradi spremenjenih razmer pristopijo k pogajanjem za spremembo kolektivne pogodbe za javni sektor, je pojasnil premier Borut Pahor.

"Spremembe kolektivne pogodbe bodo šle v smeri manjših izdatkov za plače v javnem sektorju. V kolikor teh dogovorov ne bo mogoče doseči, lahko slednje uredimo z zakonom, skrajni ukrep pa je tudi morebitno odpuščanje zaposlenih v javnem sektorju," je v izjavi za javnost po sestanku vlade s predstavniki sindikatov v javnem sektorju opozorila ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebsova.

"Zaupamo v zaposlene v javnem sektorju" Po mnenju ministrice bo sicer do dogovora med vlado in sindikati prišlo. "Zaupamo v zaposlene v javnem sektorju. Prepričani smo, da so pripravljeni deliti usodo delavcev v realnem sektorju," ocenjuje Pavlinič Krebsova. Obenem je pojasnila, da do usklajevanja plač v javnem sektorju meseca septembra ne bo prišlo, v kolikor bodo finančne razmere takšne, da povečanje plač v javnem sektorju ne bo presegalo določene produktivnosti v letu 2009.

Država bi po njenih besedah do leta 2010 za odpravo plačnih nesorazmerij potrebovala 450 milijonov evrov, "vendar jih nima. Država ima od leta 2004 do leta 2007 v ta namen privarčevanih okoli 114 milijonov evrov, do leta 2008 pa okoli 120 milijonov evrov".

"Nov plačni sistem je kot kilavo dete" Nov plačni sistem sicer ministrica ocenjuje kot "kilavo dete, saj tudi tisti, ki so podpisali kolektivno pogodbo za javni sektor, s tem otrokom niso zadovoljni. Vsi nesporno pričakujejo nova pogajanja in usklajevanja v smer boljših uvrstitev", meni Pavlinič Krebsova, ki je prepričana, da so bili javni uslužbenci zavedeni.

Vsak je pričakoval, da se mu bo plača izboljšala "Rečeno je bilo, da se bodo odpovedovali delu usklajevanja z inflacijo, v prihodnje pa bo to pomenilo, da se bodo plačna nesorazmerja odpravila. Vsak je pričakoval, da se mu bo plača izboljšala. Dogovori v kolektivni pogodbi za javni sektor so zato glede na zaostrene finančne razmere potrebni nove diskusije," meni ministrica.

Priložnost za modernizacijo javnega sektorja Tudi premier Pahor je izpostavil, da so se za spremembo kolektivne pogodbe za javni sektor odločili zaradi spremenjenih razmer. Vlada bo izhodišča za pogajanja s sindikati pripravila v razumnem roku, je dejal Pahor, ki obenem želi, da "čas krize in pogajanja za spremembo kolektivne pogodbe izkoristijo kot priložnost za modernizacijo javnega sektorja".

Reševanje krize na razvojni način Vlada mora po besedah predsednika vlade ravnati tako, da "se bomo izognili položaju, v katerih bi država poskušala regulirati krizo z intervencijo mimo socialnega dialoga in tako, da bi dosegali razumne kompromise, ki bi krizo reševali na razvojni način". Če bi se od tega oddaljili, bi to po premierovem mnenju krizo poglobilo.

Kot je še dejal Pahor, vlada sindikalni strani predlaga januarsko uskladitev plač, zatem pa pospešeno pogajanje za spremembo kolektivne pogodbe, "kar lahko spremeni tudi spremembo nadaljnjega usklajevanja plač".

Sindikati so se pripravljeni pogajati Po besedah predsednika konfederacije sindikatov javnega sektorja Branimirja Štruklja "konfederacija vztraja pri januarski uskladitvi plač, za nadaljnje uskladitve pa so se pripravljeni pogajati". Pogajanja se bodo začela, ko bodo sindikati odgovorili s protipredlogom, je še pojasnil Štrukelj.

"Želimo odpravo anomalij" Sindikati se želijo po njegovih besedah pogajati o dograditvi plačnega sistema oziroma o "odpravi anomalij, ki jih je sistem povzročil". Štrukelj je opozoril tudi na "nezadovoljstvo sindikatov, ker je v javnosti čutiti, kot da javni sektor ne bi razumel razmer in želi živeti na račun drugih".

V letu 2009 lahko brez službe ostanejo desettisoči V letu 2009, ko se bodo težave zaradi finančne in gospodarske negotovosti povečale, lahko brez službe ostane nekaj 10.000 ljudi, je ob robu sestanka s sindikati javnega sektorja dejal premier Borut Pahor. Ob tem je opozoril na recesijo v državah, ki so pomembne slovenske gospodarske partnerice.

Slovenija se mora dobro znajti Napoved gospodarske rasti za Slovenijo je še vedno pozitivna, vendar so štiri trgovinske partnerice Slovenije, v v katere gre 70 odstotkov vsega slovenskega izvoza, v recesiji. Gospodarske razmere se v teh državah ne izboljšujejo, ampak poslabšujejo, to pa se bo prek poslovnih tokov preselilo tudi v Slovenijo. Zato se mora Slovenija v tem času po svojih najboljših močeh znajti, je dejal Pahor.

Pripravljene tudi druge strategije Poleg predstavljenih ukrepov, med drugim se je vlada odločila zavarovati delovna mesta, ki bi bila v času normalne gospodarske rasti konkurenčna, bo vlada pripravila še nove ukrepe. Poleg tega pa ima pripravljene tudi druge strategije, je dejal premier in pojasnil, da gre za iskanje novih trgov tudi s pomočjo države.

Pahor je tudi poudaril, da bi za rešitev nastalih razmer potrebovali jasne prednostne naloge slovenske politike, družbeno vzdušje, ki bo omogočalo dialog, ter sprostitev političnih in drugih frustracij. Poleg tega pa potrebujemo tudi preudarnost in odločnost za poteze, ki so bistvene za premagovanje krize, je ocenil Pahor.

Ne spreglejte