Ponedeljek, 8. 4. 2013, 12.03
8 let, 7 mesecev
Skladnostno plavanje
Zaradi zanimanja in povpraševanja so lani skupaj s kolegicami pod okriljem Plavalne zveze Slovenije z vadbo začele tudi v Ljubljani.
Kdaj se je v Sloveniji začelo razvijati skladnostno plavanje? V Sloveniji smo z organizirano vadbo skladnostnega plavanja začeli leta 2010. Vse se je začelo v velenjskem klubu skladnostnega plavanja Rusalka, ki ga vodi Ana Matjaž. Kmalu se je pridružila tudi kolegica Darina Svozilova, ki je diplomirala na Fakulteti za šport, še prej pa je bila aktivna skladnostna plavalka na Češkem. V okviru šolske dejavnosti je uvedla vadbe na osnovni šoli in pozneje ustanovila klub v Krškem. V Kopru je vadbo vodila Tamara Velikonja, a so jo zaradi prostorske stiske žal prekinili. Lani pa smo pod okriljem Plavalne zveze tudi v Ljubljani uvedli redno vadbo.
Ste se tudi sami ukvarjali s skladnostnim plavanjem? Ne, sama nisem skladnostna plavalka, mentorice smo večinoma plavalke. Poleg plavanja imamo znanje iz baleta, plesa in ritmične gimnastike. Skladnostno plavanje je šport, ki je sestavljen iz estetsko oblikovanih ritmično-plavalnih gibov, figur in povezanih elementov, ki jih skladnostne plavalke sestavljajo v vodi ob glasbeni spremljavi. Gre za kombinacijo ritmične gimnastike, plesa in plavanja. Vadba je razdeljena na ritmično-baletni del in na plavalni del. Trenutno v Sloveniji še ni usposabljanja, s katerim bi si pridobil naziv trenerja skladnostnega plavanja. Leta 2011 smo v Slovenijo povabile kolegice s Hrvaške, saj je na Hrvaškem skladnostno plavanje dobro razvito. Tako smo z njihovo pomočjo organizirali tečaj usposabljanja za dvanajst mentoric. Trudimo se, da bi bilo tudi v Sloveniji usposabljanje za mentorje skladnostnega plavanja, saj bi s tem pridobili strokovni kader, ki je temelj za razvijanje kakovostne vadbe. Lani smo za pomoč prosile tudi Mednarodno plavalno organizacijo, da bi nam pomagali z usposabljanjem, a za zdaj še nismo prejeli finančne podpore.
Ali je v Sloveniji veliko zanimanja? V Sloveniji je predvsem težava to, da dekleta ne poznajo skladnostnega plavanja, zato jim na raznih sejmih ta šport poskušamo približati. Velikokrat pa se zgodi, da so mame ali babice tiste, ki puncam predstavijo disciplino. Torej jih navdušijo in tako dekleta pridejo poskusit. Razmišljamo tudi, da bi vzporedno vodile rekreacijo za starejša dekleta, ker je med njimi kar nekaj zanimanja. Lahko rečem, da zanimanje raste.
Kakšno znanje potrebuje dekle, preden se pridruži vadbi? V svetu je to drugače kot pri nas. Tam sprejmejo v skupine dekleta, ki so že odlične plavalke. Starostna meja plavalk, preden se vključijo, je 11 ali 12 let. Pri nas se sprejme vsako deklico, ki si želi te vadbe, ne glede na leta. Osnova vsega pa je prav gotovo dobro znanje plavanja. Pri nas imamo vadbo zasnovano tako, da je uvodni del namenjen izpopolnjevanju plavalnih tehnik. Naša dekleta znajo plavati, vendar pa morajo osvojiti različne tehnike plavanja, ki so pomembne za izvajanje različnih prvin. Priporočljivo je, da se tečajnice ukvarjajo tudi z gimnastiko ali plesom. Imeti morajo tudi občutek za medsebojno sodelovanje, tako da se med njimi razvija timski duh. Zaželeno je tudi, da imajo željo po ustvarjanju. Nočemo jih omejiti s prej pripravljenimi koreografijami, vsaj v tej začetni fazi ne. Želimo si, da osvojijo osnovno znanje in potem prek svojega ustvarjanja – igre usvojijo prvine. Same si izbirajo tudi glasbo, postavijo koreografinjo ipd., me pa jim pomagamo, da prvine pravilno izvedejo, ter jim svetujemo, kako lahko koreografijo še izboljšajo.
Vpliv genov? Mislim, da geni ne vplivajo na razvoj plavalke, ker gre pri skladnostnem plavanju predvsem za gibljivost. Vse skupaj tako temelji predvsem na delu in vzdrževanju gibljivosti. Geni lahko zgolj doprinesejo – tako kot pri vsakem športu.
Kakšen je značaj vrhunske skladnostne plavalke? Dekleta morajo biti vztrajna in trmasta, saj je potrebnega veliko treninga in poguma. Predvsem morajo biti odločna in vedeti, kaj si želijo pri pridobivanju znanja in ustvarjanju koreografij. Dekleta imajo različne značaje, je pa tako, da so dominantnejša dekleta vedno bolj v ospredju. Če gledamo celostno, pri vsaki koreografiji potrebujemo dekle, ki je v ospredju. To dekle pritegne ostale, da se ravnajo po njej. Vzpostavljati pa je treba tudi ravnovesje, da ni vseskozi v ospredju samo eno dekle.
Koliko časa je potrebnega, da se skupina pripravi na tekmovanje? Pri nas so zdaj prva dekleta, ki gredo na tekmovanje v Zagreb. To je skupina deklet iz Velenja. Glavna težava pri nas je tudi to, da ni neke homogene skupine. Če gre za mednarodna tekmovanja, se oblikuje reprezentanca. Tako se s temi dekleti dela in se v njih vlaga ves trud. Dekleta se zaradi takih udejstvovanj redno udeležujejo treningov, saj so bolj motivirana. Pri nas je skladnostno plavanje še vedno vadba. V zadnjem času se trudimo s prevajanjem pravil, da bi imeli državna prvenstva. Verjetno bomo na začetku sodelovale s hrvaškimi dekleti, ki so nam pripravljene pomagati. Naša želja je, da bi dosegle tekmovalno raven, kar bi dekleta bolj motiviralo. Ne upam pa si napovedati, kdaj se bo vse skupaj uresničilo.
Kako se je treba pripraviti za nastop in kaj dekleta potrebujejo za nastop? Za nastop ali revijski nastop plavalka potrebuje kopalke, ki so enotne za celo ekipo. Kopalke za skladnostno plavanje so zelo podobne gimnastičnim dresom, saj naj bi bilo na njih veliko dodatkov. Potrebujejo tudi različne dodatke za lase, pričeska naj bi bila enotna za celo skupino. Mejkap s poudarjenimi očmi in ustnicami, dodatki, npr. tatuji, ki se lahko odstranijo nalakirani nohti na nogah in rokah – to je to, kar zadeva zunanji videz. Glede notranje priprave je treba dekleta čim bolj spodbujati k notranji umirjenosti. Dekleta so samozavestna na treningih, ko pa pride trenutek predstavitve, so vseeno na trnih. Treba jih je vzgajati tako, da zaupajo v sebe in v ekipo.
Kaj se ocenjuje pri skladnostnem plavanju? Ocenjuje se pravilnost izvedbe posamezne prvine in tudi skladnost. Ujemanje točke z glasbo, estetski videz … Ocenjevanja so zelo podobna kot pri ritmični gimnastiki ali umetnostnem drsanju, kjer je ocenjevanje večplastno.
Koliko časa je dekle lahko plavalka? Koliko časa se ukvarjaš s samim športom, je popolnoma individualno pogojeno – ali imaš voljo, si želiš napredovati oziroma izpopolnjevati svoje znanje … Tako kot v drugih športih.