Nedelja, 25. 11. 2012, 11.23
7 let, 9 mesecev
"Nekdanje jugoslovanske banke ne spoštujejo depozitov svojih varčevalcev"
Nemški medij DW je pripravil zgodbo o izgubljenih prihrankih gostujočih delavcev iz nekdanje Jugoslavije, ki so po delo prišli v Nemčijo, pri čemer se v prvi vrsti obrača na vprašanje varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke. V Nemčiji je trenutno okoli 300 tisoč ljudi z vezmi z nekdanjo Jugoslavijo, ki so izgubili vse svoje prihranke, je za DW povedal münchenski odvetnik Peter Mantil, njegova odvetniška pisarna zastopa tiste varčevalce, ki so medtem postali tudi nemški državljani.
V sedemdesetih letih je bilo okoli 600 tisoč gostujočih jugoslovanskih delavcev v Nemčiji, bili pa so zelo zaželene stranke. "Ljubljanska banka se je osredotočila na njih, obljubljala jim je visoke obresti do 12 odstotkov," poudarja Mantil. Še pet drugih bank je na podoben način zapustilo svoje varčevalce po spremembi bančnega sistema, vendar ne samo v Nemčiji, temveč tudi v Avstriji, Franciji, Švici in na Švedskem, pomagala pa jim niso niti sodišča v njihovih lastnih državah, piše DW.
Medij sicer opozarja, da pred izplačilom podobnih odškodnin tudi preostalim varčevalcem ostaja kar nekaj odprtih vprašanj oziroma ovir, saj odločitev naj ne bi imela neposrednega vpliva na druge razsodbe. Po prepričanju nemškega pravnega strokovnjaka Petra Baumeisterja z Univerze v Heidelbergu namreč sodišče lahko odloči, da so bile kršene človekove pravice, ne more pa države prisiliti v odpravljanje krivic. "Četudi bi nemško sodišče odločilo, da morajo biti dolgovi varčevalcev nekdanjih jugoslovanskih bank na podlagi sodba Evropskega sodišča za človekove pravice odplačani, to ne pomeni, da bi se ta odločitev tudi v praksi spoštovala," poudarja Baumeister. Mantil dodaja, da se je Slovenija že odločila, da se bo na sodbo pritožila.