Evropska komisija je obsodila potezo nizozemske skrajno desne stranke, ki je odprla spletno stran za zbiranje pritožb o delavcih iz Vzhodne in Srednje Evrope, ki živijo na Nizozemskem.
Skrajno desna nizozemska Stranka za svobodo (PVV) pod vodstvom Geerta Wildersa na spletni strani postavlja niz vprašanj, na primer: ali imate težave zaradi Srednje- ali Vzhodnoevropejcev in ali ste izgubili službo zaradi Poljakov, Bolgarov, Romunov ali drugih Srednje- ali Vzhodnoevropejcev?
"Na naši celini ni prostora za nestrpnost"
PVV na tej spletni strani po mnenju evropske komisarke za pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo Viviane Reding "odprto poziva k nestrpnosti". "Vse Nizozemce pozivamo, naj ne sledijo tej nestrpnosti ... Na naši celini ni prostora za nestrpnost," je v imenu komisarke poudaril njen tiskovni predstavnik Matthew Newman.
"Državljani članic EU bi se morali počutiti kot doma ne glede na to, kje se odločijo živeti"
"V Evropi se zavzemamo za svobodo, odprto celino, v kateri se lahko premikamo, delamo in študiramo, kjer koli želimo. Državljani 27 članic EU bi se morali počutiti kot doma ne glede na to, kje se odločijo živeti. Spletna stran PVV je popolnoma v nasprotju s temi načeli," je dejal Newman.
K temu je tiskovni predstavnik Redingove še dodal, da "Evropa preživlja težke čase in da bomo naše probleme rešili samo s krepitvijo solidarnosti, ne pa s tožarjenjem sodržavljanov".
Komisija lahko ukrepa le, če članica krši evropsko zakonodajo
Obsodba spletne strani je sicer vse, kar Evropska komisija lahko stori. Spletna stran je "politična izjava" in tudi odziv komisije je "politična izjava". Komisija lahko ukrepa, če članica unije krši evropsko zakonodajo. Ker je to le stališče ene od strank, ne pa uradno stališče nizozemske vlade, komisija ne more ukrepati, je pojasnil Newman.
Poteza nizozemske stranke je sprožila burne odzive v nekaterih evropskih prestolnicah in v Evropskem parlamentu. Največji politični skupini v parlamentu, desnosredinska Evropska ljudska stranka ter evropski socialisti in demokrati, sta se ostro odzvali.
Veleposlaniki v Haagu s pismom zaradi spletne strani PVV
Veleposlaniki Slovenije, Bolgarije, Češke, Estonije, Madžarske, Latvije, Litve, Poljske, Romunije in Slovaške so se sicer odzvali z odprtim pismom nizozemski javnosti in njenim političnim voditeljem, v katerem so izrazili skrb zaradi odprtja omenjene spletne strani.
Kot so pojasnili na zunanjem ministrstvu, so veleposlaniki v pismu ocenili, da omenjeno dejanje ne prispeva k vsebinskemu dialogu o položaju državljanov EU, ki delajo na Nizozemskem, pač pa spodbuja negativno dojemanje posamezne skupine EU državljanov, ki ne ustreza dejanskemu stanju in vodi v njihovo diskriminacijo.
Veleposlaniki v odprtem pismu med drugim izpostavljajo svobodo in strpnost, ki sta doslej zaznamovali nizozemsko družbo, zato njene predstavnike in politične voditelje vabijo, da se od pobude PVV distancirajo, so še pojasnili na MZZ.
Wilders: Ali nimajo veleposlaniki kakšnega bolj pametnega dela?
Veleposlaniki naj bi svoje pismo izročili tudi nizozemskemu parlamentu. Vodja PVV Wildersa je v odzivu na pismo medtem dejal, da gre za "izgubo časa" in se vprašal, ali nimajo veleposlaniki kakšnega bolj pametnega dela.
Nizozemski premier Mark Rutte, katerega vladna koalicija je v parlamentu odvisna od podpore PVV, pa zadeve zaenkrat ni komentiral.
Na Nizozemskem živi okoli tisoč Slovencev
Na Nizozemskem po nekaterih ocenah živi okoli tisoč Slovencev. Poljakov pa naj bi bilo v tej državi po neuradnih podatkih npr. kar okoli 200.000.