Četrtek, 6. 12. 2007, 19.28
8 let, 7 mesecev
Vespa GTS 250
"Koliko pa je star ta skuter?", me je vprašala mimoidoča gospodična, medtem ko sem "fotkal" testno vespo. In, ko sem ji razložil, da gre za povsem nov skuter, mi je odvrnila: "Hmm, meni deluje starinsko". Jah, nič čudnega, saj ta vespa res deluje precej starejša, kot je v resnici, ampak to ji lahko štejemo le v dobro. GTS-ka je retro in, ko smo jo postavili ob bok Aleševe 21 let stare vespe PX, so se mu oči skorajda orosile (menda so ga preplavili spomini na čase, ko je bil še "mulc"), saj je bila podobnost več kot očitna.
Oblika
Retro in eleganten izgled ima seveda svoj namen - GTS-ka se zgleduje po legendarnih vespah iz 60-ih in 70-ih. Tako na njej 18-letnih "mulcev" ne bomo prav pogosto videvali, precej verjetneje pa je, da bo mimo nas lepo počasi pripeljal kakšen mladenič s kravato. Ali pa simpatična gospodična, ki se je z vespo ravno odpravila na mestno tržnico. Ja, čeprav ženske mnogo pogosteje posegajo po šibkejših vespah, menimo, da ta ni prav nič prezahtevna in neprimerna. No, tudi mi smo se z njo po mestu prav z veseljem vozili. Všeč nam je bila kombinacija črne barve in aluminija ter svetlo rjavega sedeža, tudi retro merilnik je nekaj posebnega. Ima svoj čar, pa tudi pregleden je (tako, kot tudi signalni lučki za smerokaze). Edina pripomba leti na preplitek predal pod sedežema, v katerega ne gre niti vsaka odprta čelada, kaj šele integralka.
Vozne lastnosti
Lansko leto smo v testu slednje malce pograjali udobje, tokrat pa ga bomo pohvalili. Vespa GTS grbine zelo lepo požira, zato tudi po več kot stokilometrski vožnji zadnjica ni prav nič trpela. No, k temu je pripomogel tudi precej mehak sedež, ki pa je udoben le za voznika. Sovoznik ima namreč med vožnjo noge postavljene preveč naprej in v nenaravnem položaju, hkrati pa s svojo pozicijo moti tudi voznika, ki s svojimi nogami nenehno udarja ob sovoznikove nožne stopalke. Je pa vespa zelo lahkotno vodljiva in zato primerna za smukanje med mestnim vrvežem - še enkrat poudarjamo, da v lahkotnosti bistvene razlike v primerjavi s 50-kubično verspo ni. A tistim, ki bi jo želeli priganjati skozi ovinke, prav zaradi lahkotnega krmila ne bo všeč. Tudi relacijske vožnje so tej vespi bolj v breme kot v užitek (ker ni vetrobrana, je pihanja vrh glave že pri 90 km/h), mnogo boljša je kot rečeno v mestu. Tam je pravzaprav odlična ...
Zmogljivosti, poraba
Motor z 22 konjskimi močmi, ki je poganjal tole vespo, smo primerjali z enako zmogljivim v MP3-ju. Ugotovili smo, da je pri pospeševanju z mesta pa do okoli 90 km/h vespa bolj živahna kot MP3, verjetno zaradi precej nižje lastne mase in manjšega zračnega upora ter drugačnih nastavitev. A vespe je nad 100 km/h zmanjkalo, kar spet govori o namembnosti. Vespa je torej kot naročena za mestno vožnjo, MP3 pa za relacije in ovinke, je pač bolj "motor", vespa pa tipičen skuter. Vespa 250 nas je navdušila tudi s porabo goriva: na sto prevoženih kilometrov je v povprečju zahtevala le 3,7 litra goriva, kar je še precej manj kot lani preizkušena 50-kubična vespa.
Cena, tekmeci
Iskanje tekmecev vespe GTS je dokaj nehvaležno delo. Zakaj? Ja, zato, ker se ljudje za vespe običajno odločajo na podlagi čustev, česar pri ostalih znamkah ni toliko. S svojim retro izgledom vsekakor cilja na druge kupce, kot tisti bolj moderni dinamični skuterji, kakršni so na primer piaggio X9, aprilia sportcity, yamaha majesty, suzuki burgman in praktično vsi ostali maksi skuterji. Vsaj kar se tiče oblike, jo denimo lahko postavimo ob bok piaggiu beverlyju ali aprilii scarabeo, a ta dva primerka sta zaradi velikih koles bolj "potovalnika" kot pa mestna skuterja. Prav zaradi mestne namembnosti je tekmec tej 250-kubični vespi tudi manjša 50-kubična vespa LX.