Sreda, 11. 6. 2008, 7.49
8 let, 7 mesecev
Nissan pathfinder 2,5 dCi
Avto je višji, maska je bolj dvignjena, je pa tudi širši in daljši. V tem vozilu so združene terenske lastnosti in lastnosti enoprostorskih potovalnikov. Premaguje namreč najbolj zahtevne terenske ovire ali pa udobno prevaža sedem potnikov po avtocestah.
Zunanjost, notranjost
Trendi tudi za terenska vozila zahtevajo opazno zunanjo podobo. K temu doprinese ličen in masiven prtljažnik, zaokrožene obrobe blatnikov in lita platišča. Notranjost je kljub terenski namembnosti v SUV stilu. Veliko je odlagalnih mest, z enostavnim zlaganjem sedežev nastane ravno tovorno dno, tudi sovozniški sedež se poklopi. V drugi vrsti so trije ločeni sedeži, ob zunanjih dveh sta varnostna pasova nastavljiva po višini. Enoprostorskemu zgledu sledita dva več kot zasilna sedeža, zložena v dnu prtljažnika. Posebej hvalimo štiri ročaje v drugi vrsti, stekla v zadnjih bočnih vratih se povsem pogreznejo, tretja vrsta bočnih stekel je ogrevana, za povrh pa se ločeno odpira steklo vrat prtljažnika.
Vozne lastnosti
Ob pogledu na športni izgled voznikovega prostora bi marsikdo težko uganil, da sedi v zmogljivem terencu. Še sploh, ker ročico za preklop pogona in za reduktor nadomešča električno stikalo. Volan je sicer zelo izdatno nastavljiv, ampak samo po višini, ponoči pa smo pogrešali osvetlitev stikal za tempomat oziroma za audio sistem na prečkah. Na terenu se avtomobil izkaže s precejšnjim bočnim nagibom in ugodnim vstopnim kotom. Pri izstopanju iz strmine je treba bolj popazit, ker je zadnjega previsa več kot za en meter. Električno stikalo omogoča enostavno preklapljanje med pogonom na vsa kolesa ali samo na zadnji dve. Na izbiro sta tudi avtomatski način pogona vseh koles, ki prilagaja porazdelitev navora in stalni, ki zagotavlja razmerje 50/50 med obema osema. Pri vklopu stalnega štirikolesnega pogona in pri reduktorju se izklopi ESP, vmes pa "vskoči" že omenjena zapora zadnjega diferenciala, ki izboljša oprijem pri terenskih podvigih. Na avtocesti se pathfinder znajde enako dobro kot športni terenci. Podvozje deluje tudi na manj gladkih asfaltih zelo uglajeno. Dokaz je vožnja preko "ležečih policajev", ki jih lepo pobira, brez posebnih sunkov.
Zmogljivosti, poraba
Testni pathfinder poganja 2,5-litrski turbodizel, ki enako kot v navari razvija 174 konjskih moči. Dizli, ki jih poznamo v nissanih iz prejšnjih testov, so delovali nekoliko bolj umirjeno, medtem ko so bili testni konjiči, zlasti v zelo nizkem območju delovanja, malce nemirni. Skoraj rajši bi imeli malo več navora pri 1000 vrtljajih, namesto rdečega polja, ki pričenja pri številki 5000. Ta je namreč za terenskega dizla sorazmerno visoko. Šeststopenjski menjalnik z usnjeno ročico omogoča natančno prestavljanje, že omenjeni električni preklop je enostaven, le za 4WD in "low" je treba počakat v prostem teku. K prej povedanemu o avtocesti naj dodamo, da se pri hitrosti 130 kilometrov na uro po števcu, motor vrti z vsega 2600 vrtljaji. Poraba? Na testu je kuril 11,1, ampak nam je pri tem nudil obilo terenskega veselja na zelo različnih podlagah.
Cena, tekmeci
Pathfinder se s sedmimi sedeži postavlja ob bok vozilom, kot so land rover discovery, mitsubishi pajero, toyota landcruiser in patrol iz domače hiše. Gre za druščino pravih terencev, ki patfinderja prekašajo po prestižnosti opreme v svoji notranjosti. To je očitno pri cenovni primerjavi, kjer se samo pathfinder spušča pod mejo desetih milijonov. Pri tem je potrebno Nissanov izdelek vrednotiti kot izdatno izboljšanega naslednika terrana, le-ta pa nikoli ni meril v visoko "terensko" družbo. Pathfinder se ji je močno približal.