Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
19. 1. 2009,
6.51

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 1. 2009, 6.51

8 let, 9 mesecev

Honda jazz 1,4

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Mali velikan(ček) je na nas pustil zelo dober vtis. Združuje dinamiko športno navdihnjenih malčkov, praktičnost enoprostorcev, izgled funky-avtov in motor, ki v mestu dobesedno blesti.

Izboljšava že znanega koncepta

Za malčke, ki na manj kot štirih metrih dolžine nudijo družinsko uporabnost, smo že slišali. Ah, kaj slišali, tudi vozili smo jih že precej. Če nič drugega, tokratni testni primerek le izboljšuje vse tisto, kar je povedal že prvi jazz. Pa vendar, nivo se je občutno dvignil, še zlasti glede materialov, glede celotnega vzdušja v kabini.

Praktičnost prtljažnika

Ena od jazzovih posebnosti v primerjavi s tekmeci je spet nadvse priročno zlaganje zadnje klopi zgolj s potegom enega vzvoda. Na spisek jazzovih vrlin pa dodajmo še izredno globoko (in tako bolj praktično) dvojno dno, z mrežo za pospravljanje manjših predmetov. Na tem mestu se obregnemo ob odlagališča. Veliko jih je, a prav vsega se pa vendarle ne da pospraviti, so namreč majhna.

Sedenje kot v klasičnih malčkih

Glede počutja za volanom lahko osebno pojamram nad dejstvom, da si nisem uspel dovolj spustiti sedeža oziroma dovolj dvigniti volana kljub nastavljivosti v vse smeri. A po drugi strani v tem tiči tudi pohvala - v jazzu se sedi bolj limuzinsko kot v tekmecih, kjer se največkrat sedi kot "na klopci". V jazzu ne.

V uvodu smo poudarili jazzovo dinamično plat. To se čuti v odličnem volanskem obroču, preko katerega voznik dobi zares veliko število informacij, kaj se dogaja pod kolesi. Lega je nepresenetljivo odlična, pa vseeno lahko v tem odstavku tudi grajamo. Gre namreč za avtomobil, pri katerem bi moralo biti udobje višje na lestvici kot dinamika - pri jazzu je dinamika povsem pri vrhu vrlin, udobje pa zelo nizko po prioritetah. Avto je pač pretrd.

Nekaj petja v visokih vrtljajih

Čeprav zadnja leta Honda navdušuje z dizelskimi motorji, pa so avti te znamke še vedno sinonim za bencinske motorje, ki se radi vrtijo tudi preko sedem tisoč vrtljajev. No, jazzov mali štirivaljnik se zavrti do 6500 vrt/min in v tistem območju njegova "pljuča" res tudi "zapojejo".

Omogoča ne-stresno mestno vožnjo

A bolj kot z VTEC-značajem nas je tokratni avto navdušil z delovanjem v najnižjih vrtljajih. Namreč, prestavna razmerja ročnega menjalnika so izračunana tako, da lahko s tako motoriziranim jazzom v peto prestavite že pri samo 40 km/h, pa avto nič ne cuka, nič ne jamra. Celo pospeši iz teh najnižjih vrtljajev (1250 vrt/min) tako, da zadaj vozeči nimajo nobenega razloga za uporabo hupe (ne bi pogruntali brez "prestavnega svetovalca"). To dejstvo smo s pridom izkoriščali in se tako po mestu vozili veliko bolj umirjeno in manj stresno kot sicer. Seveda pa tako izračunana razmerja povedo tudi to, da jazz na avtocestah razgraja, pri 130 km/h je hrupa že kar malce preveč.

Poraba je lahko tudi zelo nizka

Pri izkoriščanju prej omenjene prednosti je lahko jazzova poraba seveda izredno nizka, celo nižja od šestih litrov. Seveda je naš testni krog, ki vključuje tudi mestno, umirjeno podeželsko, avtocestno in športno vožnjo, pokazal porabo 7,4 litra, kar je tudi ugodno.

Bogata in praktična oprema

Ko smo se vozili s tem testnim jazzom, smo bili prepričani, da mora biti izredno drag. Zaradi zares bogate opreme, takšne, ki smo jo vajeni od večjih avtomobilov. Jazz nas je varoval z ESP-jem, zračnimi zavesami, isoix priključki, bluetooth telefonijo, lajšal vožnjo s tempomatom in samodejnimi brisalci, razvajal pa z ogromnim strešnim oknom, samodejno klimo, radiem z USB vhodom, potovalnim računalnikom, naslonoma za roke spredaj in zadaj, žepi na hrbtih ... skratka opremo, ki pri malčkih še zdaleč ni samoumevna. Še manj samoumevni so parkirni senzorji spredaj in zadaj, ki omogočijo, da izkoristimo majhne dimenzije jazza in ga spravimo v tiste najbolj dvomljive parkirna bokse.

Če je drag, je poceni

Seveda ne preseneča, da cena dosega skoraj 17.000 EUR, a konfiguratorji konkurenčnih vozil odkrijejo, da marsikaterega malega enoprostorca sploh ne morete tako bogato opremiti. Če pa ga že lahko, jazza s ceno občutno prekaša. Preverili smo oba renaulta modusa, oplovo merivo, nissana nota, lancio muso, forda fusiona. Je pa res, da jazz pride v poštev samo tako najbolj bogato opremljen, osnovna različica je bolj skopa, a ne bistveno cenejša. Tekmeci v nasprotju s tem nudijo veliko širši cenovni razpon, torej tudi precej cenejše različice, ki pa seveda ceni primerno manj navdušijo.

Ne spreglejte