Četrtek, 20. 12. 2007, 8.09
8 let, 7 mesecev
Fiat scudo 10 combi 2,0 MJT 136
S testnim scudom sem se pred dnevi pripeljal domov ravno v času, ko je bil pri meni znanec, ki za delo uporablja svoj kombi. Pa jeklenega konjička ne jemlje le kot sredstvo za delo, ampak z njim hodi tudi na dopust. Takrat ga seveda lepo očisti, vanj namesti drugo sedežno klop in gre z družinico uživat. Vedno znova ga tudi poslušamo, kako je njegov kombi najboljši. No, zanimivo pri vsem tem pa je, da je ob pogledu na zlato rjavega scuda skorajda obnemel in po kratkem šoku ter petminutnem "strokovnem" pregledu izdavil le še: "Kol'k pa to stane?".
Zunanjost, notranjost
Scudo je že tretji član družine (citroen jumpy in peugeot expert), ki smo ga preizkusili v podaljšani potniški izvedbi in z dvema sedežnima vrstama. Razlika je le v tem, da so bili tokrat spredaj namesto dveh trije sedeži, zato je bilo prostora nekoliko manj. Primanjkljaj sicer ni bil drastičen, a trije 100-kilski "dedci" se bodo na prednjih sedežih nedvomno drenjali (tudi naslonjala za voznikovo desno roko v tem primeru ni). Hvalimo velikost prtljažnega prostora, ki ga je z odstranjevanjem druge klopi mogoče povečati do skoraj enormnih dimenzij, je pa odstranjevanje bolj opravilo za Martina Krpana ...
Vozne lastnosti
Vožnja (predvsem na dolge proge) je s scudom celo prijetnejša od vožnje v večini avtomobilov. Sedi se namreč precej visoko, zato je pregled na dogajanje okoli sebe boljši, preglednost je zaradi velikih steklenih površin res dobra. Velika vzvratna ogledala preprečujejo, da bi spregledali katero drugo vozilo, izkazala so se tudi pri parkiranju (poleg parkirnih senzorjev). Na avtocesti je bil scudo presenetljivo tih, na podeželskih cestah so potniki na drugi klopi znali povedati, da se jim zdi udoben in, da tresljajev iz ceste skoraj ne čutijo. Tudi pri bolj dinamični vožnji niso imeli pripomb, sam pa lahko povem, da se scudo presenetljivo dobro obnese tudi v takšnih situacijah.
Zmogljivosti, poraba
Kot že pri ostalih dveh, tudi tokrat hvalimo 136-konjski dizelski motor v nosu. Ta je več kot le dovolj zmogljiv (pri hitrem speljevanju ima celo na suhi cesti sistem proti zdrsavanju pogonskih koles ARS dovolj dela), potovalna hitrost je krepko nad 130 km/h, pa tudi pri nižjih vrtljajih ni čutiti nikakršnega pomanjkanja moči. Poraba? No, ta je močno odvisna od tega, kje se boste pretežno vozili. Na testu se je približala desetim litrom, kar je za odtenek več kot pri jumpyju in expertu.
Cena, tekmeci
Za panoramo z daljšo medosno razdaljo in opremo executive boste morali odšteti slabih 30.000 evrov. Veliko? Odvisno! Ko v obzir vzamemo celoten paket s štirimetrskim spiskom opreme niti ne. A konkurenca v tem segmentu ne počiva. Glavna tekmeca, ki scudu skačeta v zelje, sta sorodna peugeot expert in citroen jumpy, potem pa so tu še renault traffic, volkswagen multivan in mercedes-benz viano. Scudo panorama skratka ni le kombi bus, namenjen zgolj prevažanju potnikov od točke A do točke B. Nedvomno se bo pogosteje znašel v vlogi družinskega vozila, kjer bo med tednom opravljal vse mogoče naloge, za vikend pa bo celo družino in vso mogočo kramo odpeljal na izlet.