Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
10. 12. 2015,
18.35

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 10. 12. 2015, 18.35

8 let, 8 mesecev

Fiat ducato furgone 35H 2,3 multijet

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Fiat ducato je neutrudni požiralec kilometrov, ki ga z lahkoto upravlja voznik osebnega avtomobila. Povišanega furgona smo tudi dobro napolnili s tovorom in pri tem porabili okroglih deset litrov.

Kaj je bolj pomembno, kabina ali tovorni prostor?

Pri opisu dajemo prednost pregledni kabini, ki je ustvarjena za daljše relacije s primernim udobjem za voznika in potnika ob desnih vratih. Pred srednjim sedežem so na tleh odškrtnili del prostora za stopala, ker so tam namestili konzolo s tremi utori.

Bolj kot za sedenje je uporabno položeno srednje naslonjalo, ki daje vozniku mizi podoben delovni prostor s sponko za dokumente in utoroma za pijačo. Teh je sicer v kabini dovolj, tudi za 1,5-litrske plastenke.

Pred sovoznikom sta dva zaprta predala, v vrata se zlahka lahko namesti prvo pomoč z vso obvezno opremo. Tovornjaške police pod stropom v furgonu ni, zato pa je prostor za torbo ali dve pod srednjim sedežem. Zaradi ravnega dna priporočamo ustrezno pritrditev, da preprečimo zdrs predmetov izpod sedeža proti voznikovim nogam.

Varno zaklenjen tovor z dnom, ki zavira

Notranjost furgona je med vožnjo in med ustavljanjem varno zaklenjena. Skoraj dva metra visok tovorni prostor z volumnom 13 kubičnih metrov meri v dolžino 3,7 metra.

Razdalja 142 centimetrov med blatnikoma dovoljuje namestitev evro palete, 175 centimetrov visoko naložena gre skozi stranska vrata, 179 pa skozi zadnja.

Posebnost je barvni premaz dna tovornega prostora, ki delno preprečuje zdrs tovora. Preverjeno deluje pri torbah in manjših lažjih kosih, večje predmete pa smo tako ali tako privezovali z uporabo petnajstih močnih pritrdilnih rink. Kadar v kabini zmanjka prostora za osebno prtljago, pride prav velika polica pod stropom tovornega dela.

Pločniki, pešci, kolesarji in "aha! H2! (povišana streha)"

Fiatu ducatu se imetnik vozniškega dovoljenja kategorije B hitro privadi. Kljub temu, da je volan nastavljiv zgolj po osi in, da so med skrajnima legama skoraj štirje zavrtljaji, lahko rečemo, da se furgon vozniku prav prikupi. Za privajanje ni potrebno iskati učitelja vožnje, čeprav je ducato v primerjavi z osebnim avtomobilom pravi orjak.

Plus za hill holder, HDC in T+, minus za tempomat in stikala meglenk

No, pomoč pri speljevanju v klanec pač ne more delovati slabo, bolj upravičena pa je pohvala sistema za (ponavadi terensko) varno spuščanje po strmini (HDC), kar smo pri polno naloženem furgonu preizkusili na drsečem makadamskem klancu. Tudi pritisk na stikalo T+ (traction+) nas je rešil, ko z naloženim furgonom sprva nismo uspeli speljati iz blata.

Voznik si s tempomatom težko nastavi natančno željeno hitrost, reguliranje s premikanjem ročice v plus ali minus pa bi lahko delovalo bolj odzivno. V času testa smo pogosto prižigali meglenke in zaradi vozil za seboj tudi ugašali, pri čemer smo imeli preveč dela z iskanjem stikal. Voznik jih namreč lahko najde samo, če se skloni na levo dol pod volan, česar med vožnjo nikakor ne gre početi.

Zelo osebno mnenje

Kot nasprotnik vključevanja smernih utripalk z rahlim dotikom povem, da sem jih vsaj dvajsetkrat nehote vključil pri menjavanju dolgih in kratkih luči. Morda je bila pri furgonu ročica za luči in nakazovanje smeri vožnje malo razrahljana, vendar sem krivdo prevzel nase in se vsakič označil za navadnega štora.

Pri furgonu utripalke pomežiknejo petkrat, ne več ne manj in vmes jih ne moreš ugasnit. Če poizkušaš, jih s tem sprožiš na drugi strani in deliš vprašaje nad glave voznikov za seboj. Tega pripomočka res ne maram!

Testna poraba pod desetimi litri

No, verjetno bi segala proti enajstim litrom, če bi ves čas testirali polno naložen furgon. Enkrat smo naložili 700 kilogramov tlakovcev, drugič pa stanovanjsko hišo opremili s pohištvom in pri tem namerili porabo 10,1 litra na sto kilometrov. Med celotnim testom je furgon porabil povprečno 9,8 litra na sto kilometrov, na testnem krogu še pol litra manj.

Krivec za zmerno porabo goriva je navor motorja, ki že s 1500 vrtljaji lahkotno premaguje strmine. S furgonom se najlažje varčuje pri manjših hitrostih, tudi v naseljih, kjer je vpliv zračnega upora manjši. Na odprtih cestah smo si privoščili malo goljufije in z 90 kilometri na uro v zavetrju sledili tovornjaku, pri čemer smo se vozili samo s šestimi litri. Seveda se pri tem nismo nevarno lepili na tovornjaški odbijač.

Potovalni računalnik?

130 na merilniku hitrosti je zares 123, vrtljaji so 2700, poraba je 12 litrov, goljufanje z zavetrjem pa ni mogoče, ker tako hitrih tovornjakov na avtocestah pač ni.

Potovalna računalnika pa sta dva, tako kot smo opisovali pri testu peugeota boxerja. Znani Fiatov prikazovalnik je med merilniki, preglednejši Peugeotov oziroma Citroënov pa na zaslonu na dotik, skupaj s telefonom in radiem, tudi z glasovnim upravljanjem. Če se vrnemo k računalnikoma, ne vemo, čemu sta dva, vendar je to bolje kot če ne bi bilo nobenega.

Ne spreglejte