Sobota, 1. 12. 2007, 16.30
8 let, 8 mesecev
Fiat bravo 1,9 multijet 8V
Fiat z bravom utrjuje svoj oblikovni pristop, ki ga oznanja že punto. Bravo gre sicer še naprej in s kupejevskim obrisom dodaja športni naboj. Poudarek na "fiatovščini" pa ne ostaja le na zunanji obliki, pač pa se odraža tudi v notranji urejenosti. No, glede tega bi lahko dodali, da se kažejo tudi športni vplivi Alfinih modelov. Na vsak način pa je bravo všečen avtomobil, ki vzbuja simpatije pri športno usmerjeni in tudi širši publiki.
Zunanjost, notranjost
Nekateri trdijo, da v modo prihaja bela barva vozil. Naj imajo prav ali pa ne, ampak bravu povsem ustreza, če je odet v belo. To je sicer pravi protistrup ostrini, ki jo oznanja linija stranskih oken. Le-ta so zašiljena naprej, nazaj pa se športno dvigajo ob boku vozila. 17-palčna lita platišča so na doplačilnem spisku, verjetno pa bi si poleg bolj želeli črne zunanjosti ali pa sploh kakšne bolj udarne barve (rdeča, rumena, oranžna ...). Da znajo pri Fiatu oblikovati odlične volanske obroče je bilo (razen pri zadnjem puntu) že velikokrat dokazano. Usnjeni izdelek sede v roke, z metalnimi okraski dopolnjuje športni ambient, ki ga izžarevajo merilniki ter osrednja konzola. Za pohvalit je prostornost, udobja je dovolj tudi za potnika zadaj, ki za povrh v teh vročih dneh lahko spustita bočni stekli povsem v vrata.
Vozne lastnosti
Športnost, ki jo kot rečeno izžarevata tako zunanjost kot notranjost, se odraža tudi med vožnjo. Voznik (in sopotnik spredaj) je dobro vpet v sedež, z nastavitvijo volana in sedeža tudi pri večjih postavah ni težav. Preglednost iz vozila in nad merilniki je dobra, tudi s potovalnim računalnikom je voznik hitro domač. Vozilo je dobro vodljivo, za popolne športne užitke pa bi moral biti volan bolj neposreden, pri večjih hitrosti pa predvsem bolj trd.
Zmogljivosti, poraba
Kombinacija 1,9-litrskega oziroma 120-konjskega turbodizla s petstopenjskim ročnim menjalnikom daje že poznane rezultate. Gre za zmogljivosti, ki so pod mejo športnosti, pa vendar omogočajo dovolj vozne dinamike. Motornega navora je dovolj tudi za brezskrbno lenarjenje namesto prestavljanja, se pa motor ne brani višjih vrtljajev (seveda dizelskih). Sicer pa konji zadoščajo za hitrost 194 km/h, za kaj več je treba poseči po 16-ventilskem multijetu. Le-ta v šesti prestavi potegne do 209. 8-ventilski motor nam je na testnem krogu porabil 7,6 litra povprečno na 100 kilometrov, kar je razredno povsem primerljivo.
Cena, tekmeci
Cena brava z opremo dynamic pričenja pri 17.000 evrih. V testnem avtu se je nabralo dodatne opreme še za tisočaka in pol, pri čemer dobršen delež odpade na lita platišča in dvopodročno klimatsko napravo. Tekmeci? Ojoj, kaj jih je! Ampak, če se je še pred kratkim v golfovem razredu marsikdo odločil za Fiatovega stila, potem ni hudir, da je bravo hudirjevo resen konkurent. Med oblikovno podobnimi "backi" (seveda mislimo hatchbacke), ki poleg petih vrat ponujajo turbodizle, podobne kubature, najdemo močno uveljavljena vozila kot so na primer citroen C4, ford focus, honda civic, mazda 3, opel astra, peugeot 307 (prihaja 308), renault megane, seat leon, toyota corolla in že navedeni volkswagen golf.