Sobota, 5. 12. 2015, 1.02
8 let, 8 mesecev
Citroën C4 aircross
Sorodna vozila: peugeot 4008, mitsubishi ASX Družina modelov: C4 (C4, DS4, C4 aircross) Letna prodaja: 130 v Sloveniji / 20.000 globalno Proizvodnja: Okazaki; Japonska Začetek prodaje: september 2012 v Sloveniji / april 2012 Francija Cene: od 21.000 evrov Poudarki: - Oblikovno se bolj odločno razlikuje od izvirnika - Sprednji ali 4-kolesni pogon - PSA-jev HDi 115 in Mitsubishijev HDi 150 - cilj je privabljati nove kupce
"Nepravi" citroën z atraktivno citroënovsko obliko
Trendi na avtomobilskih trgih avtomobilskim proizvajalcem že nekaj let zapovedujejo širjenje modelske palete, v prihodnosti naj bi bile dobičkonosne samo znamke, ki ponujajo avtomobile za vsakogar.
PSA-ju, tako Citroënu kot Peugeotu, so v ponudbi manjkala terenska vozila, zato so Francozi pred leti na pomoč poklicali japonskega Mitsubishija. Ta je zasnoval sedemsedežnega outlanderja in ga "kloniral" v peugeota 4007 in citroëna C-crosser.
Kmalu zatem sta družbi okrepili sodelovanje, nastal je mitsubishi ASX, Francozi pa so s predstavitvijo svojih inačic istega avtomobila počakali dve leti, verjetno zato, da bi evropski kupci nekoliko pozabili, da gre za "neprava" citroëna.
Namreč, japonsko poreklo je pri C4 aircrossu povsem zabrisano, avtomobil je oblikovan drzneje, povsem po francosko, oblikovalci so vključili veliko elementov koncepta hypnos. Rezultat Citroënovih oblikovalcev vsekakor močno privablja poglede (v Franciji seveda veliko bolj kot mitsubishi) in ti so po prvih vtisih dokaj odobravajoči.
Popravki notranjosti bi stali preveč
Citroënovi pristaši bodo sicer potožili, da je v notranjosti to pravzaprav v celoti mitsubishi. In roko na srce, "Citroënovci" bi znali kakšno stikalo postaviti na bolj pravo mesto (recimo stikalo potovalnega računalnika), pa vendar Francozi dobro vedo, zakaj so v notranjosti v celoti pustili japonski pečat.
C4 aircross je namreč povsem maloserijski citroën, letna prodaja naj bi bila komaj 20.000 avtomobilov. Več popravkov Mitsubishijevega dela bi pomenilo več vloženega denarja in manj možnosti za zaslužek. Za povrh je vloga C4 aircrossa privabljanje novih kupcev k tej francoski znamki, torej privabljanje ljudi, ki tako ali tako še niso navajeni na Citroënova stikala.
Ta avtomobilski razred raste
In kakšen je novi citroën, ki bo septembra na voljo slovenskim kupcem. No, C4 aircross je (tako kot mitsubishi ASX) razmeroma majhen SUV, za približno 30 centimetrov krajši od C-crosserja. Velik je približno toliko kot popularni nissan qashqai, audi Q3, za odtenek krajši od kie sportage, vw tiguana in odhajajoče Fordove kuge, pa rahlo daljši od škode yeti in prihajajoče Oplove mokke, seveda pa tudi dražji od dacie duster.
Kot se za ta avtomobilski razred spodobi, bo tudi aircross na voljo z zgolj dvokolesnim sprednjim pogonom, te bodo najverjetneje tudi predstavljale glavnino prodaje. Pri štirikolesnih različicah z vrtljivim izbirnikom določamo, največ koliko odstotkov navora gre lahko na zadnja kolesa, do 50 odstotkov v programu Auto ali do 70 odstotkov v programu Lock. Seveda ne vabi kupcev, ki bi se z avtomobilom radi vozili po terenu, ampak tiste, ki bi se radi bolj suvereno vozili v slabših razmerah.
Poleg atmosferskega bencinskega motorja, ki bo po pričakovanjih "ovojil" le peščico kupcev, bosta na voljo tudi dva dizla, Citroënov 86-kilovatni s tovarniško obljubljenimi 119 grami CO2 na kilometer, in znani Mitsubishijev 1,8-litrski dizel s 115 kilovati.
Na predstavitvi smo vozili oba, pri čemer lahko poročamo, da močnejši ne prinaša prav omembe vrednih prednosti, zato priporočamo šibkejšega. S tem smo po vinskih hribčkih podeželja Burgundije potovalni s povprečno porabo 5,6 litra, kar se zdi spodoben podatek, ki ga verjetno ob običajnih vožnjah po slovenskih mestih in tudi z nekaj več dinamične vožnje ne bi smeli preseči za več kot kak liter.