Četrtek, 24. 9. 2009, 11.57
8 let, 8 mesecev
BMW X1 2,0d sDrive
Zakaj X1
Razglabljamo naprej in vprašamo, zakaj sploh X1, saj je le 12 centimetrov krajši od X3. Je pa zato kar 13 cm nižji in prav to ga oblikovno približa običajni enici, obenem pa mu nekoliko zbija terenski značaj. Da terenske značilnosti tudi niso povsem v prvem planu dokazuje dejstvo, da je BMW X1 lahko običajni BMW s pogonom na zadnji kolesi. In tale BMW X1 je sDrive, ki ga moramo ločiti od štiripogonske izvedbe xDrive.
Spredaj za dolgine
Prednja sedeža tudi dvometrašem nudita normalno in udobno namestitev. Če spredaj ni težav ne za kolena ne nad glavo, potem je zadaj dovolj prostora le nad glavo, sicer pa je vse odvisno od položaja sedežev spredaj. Naslonjala zadaj za razliko od prednjih niso prav posebej oblikovana in tako ne nudijo omembe vredne bočne opore. Oprema je zgolj osnovna, sicer pa se prilagaja kupčevim željam. V testnem vozilu to velja za avtomatsko klimo, tepihe, sedežne obloge ...
Lega na BMW nivoju
Vozne lastnosti lahko pohvali vsak, ki se je kdaj vozil z BMW-ji. Odkar obstajajo elektronski vozni pripomočki, je zadnji pogon popolnoma nadzorovan tudi na slabših in spolzkih podlagah. X1 sDrive ni samo povsem neproblematičen, ampak nudi tipično BMW-jevsjko uživaško vožnjo, čemur lahko oporekajo samo neobjektivni pristaši drugih odličnih znamk. Vodljivost je odlična, k čemer pripomore trše, vendar ne neudobno podvozje. Nekatere elemente, ki so testno vožnjo dvigali za nivo višje, je treba dokupit, na primer večfunkcijski športni volnan in ksenonske žaromete.
Kaj pa teren?
X1 sDrive je BMW s kabino, ki nudi malo višji športno-terenski položaj, svoje vozne lastnosti pa uveljavlja predvsem na raznovrstnih asfaltnih podlagah, naj bodo avtoceste ali pa ovinkaste hribovite plezalnice. Voznik naj na teren pozabi in se osredotoči na makadam. Le-tega se X1 sDrive ne brani, ampak smo rekli makadama in ne kakšnega kolovoza, kjer bi prišel na vrsto štirikolesni pogon. Za cenovno primerjavo: X1 2,0d sDrive velja 32.300 evrov, xDrive pa 2550 več.
Dvolitrski turbodizel s 130 kilovati združuje visoko zmogljivost z varčnostjo. Pri kombiniranem ciklusu ostajajo grami na prevoženi kilometer pod 140. Dva ukrepa, ki spadata pod BMW-jev efficient dynamic sta očitna, start/stop ter indikator prestavljanja. Se pa ne vidi, da se v akumulatorju zbira energija, sproščena med zaviranjem. Izbrana prestavna razmerja v menjalniku omogočajo odlično pospeševanje in tiho potovalno vožnjo - z 2500 vrtljaji v šesti prestavi je na slovenskih avtocestah hitrost že onkraj dovoljene. Da je ta motor med najbolj varčnimi, smo se prepričali na testnem krogu, kjer je poraba pri športnem priganjanju ostala pod desetimi litri.
Vse se plača
Za 32.300 evrov je 2,0d sDrive na cesti, vendar mora praktično vsak kupec še malo odpreti denarnico. Kdo pa bi se vozil v BMW-ju brez avtomatske klime, tempomata, športnega volana. Pri BMW-ju računajo, da bodo tudi s to različico X-enice privabljali kupce, ki prisegajo na pogon zadaj. In kdor ne spada med tiste prave BMW-jevce, ta verjetno ne more razumeti, kako sploh lahko obstaja BMW X, ki ga ne ženejo vsa štiri kolesa.
Tekmeci so, pa niso
Glede na zadnji pogon bi lahko zaključili, da tekmecev ni, vendar so - po vseh ostalih kriterijih. BMW X1 se postavlja nasproti množici športnih terencev, od katerih so le nekateri v premium ligi, na primer honda CR-V ali pa volvo XC-60. X1 je podobno kot serija ena nastrojen proti znamkam, ki sicer niso BMW-jevi neposredni tekmeci. Vsi tisti med njimi, ki ponujajo samo prednji pogon, so praviloma cenejši, praviloma vsi pa imajo, če menite, da je to pomembno, večji prtljažni prostor.