Sobota, 8. 7. 2017, 7.36
7 let, 1 mesec
Helikopterska revolucija: krila in dva stranska rotorja
Helikopterska revolucija: Airbus racer – večja hitrost, manj hrupa in več varnosti #video
Airbus je v sklopu evropskega raziskovalnega programa Clean sky 2 predstavil koncept superhitrega helikopterja prihodnosti, ki bo poleg glavnega rotorja imel krila in dva stranska rotorja. Ta helikopter bo polovico hitrejši, varčnejši in varnejši od današnjih helikopterjev. Prvič naj bi poletel leta 2020.
Evropski letalski program: večje zmogljivosti ob manjših stroških in manjši porabi energije
Racer bo kar za polovico hitrejši od današnjih helikopterjev. Višja hitrost pa bo pomembna predvsem pri reševalnih nalogah ter pri prevozu potnikov na srednje dolgih razdaljah. Novi Airbusov helikopter visokih hitrostih nastaja znotraj širšega evropskega raziskovalnega programa Clean sky 2. Gre za projekt, v katerem se več podjetij in ustanov po stari celini ukvarja z letalsko prihodnostjo v smeri manjšega stroškovnika, večje energijske učinkovitosti, večjih hitrosti letenja ter preprostejše, a hkrati naprednejše aerodinamike.
Racer predstavlja nekakšno novo generacijo hibrida med klasičnim helikopterjem in letalom. Tako imenovani rotorcraft je zgrajen po načelih lahke in preproste arhitekture, ki omogoča učinkovitejši stroškovnik in več varnosti. Letalski okvir plovila sestavlja napredna zasnova kovine in kompozitnih materialov. Tudi zato, ker je osnova lažja, bo ta helikopter letel hitreje in porabil manj goriva. V prid manj kilogramov bo opremljen še z novo generacijo visokonapetostne električne napeljave z enosmernim tokom.
Posebnost helikopterja prihodnosti je koncept dvojnih kril v obliki črke A. Konstruktorji so se za tovrstno obliko odločili zaradi izboljšane aerodinamike, večje trdnosti in konstrukcijske čvrstosti celotnega letalskega okvirja, manjše mase in večje varnosti.
Airbus: Še letos bomo v zraku s prvim letečim avtomobilom
To je najdražji, največji in najmočnejši helikopter ameriške vojske
Slovenska vojska v akcijskem videu ameriškega proizvajalca helikopterjev #video
Ne spregljete rubriki: Zgodbe strojev in Tehnika
Krila z rotorjema za večjo hitrost letenja in več vzgona
Ker bo racer večnamenski helikopter oziroma večrotorsko zračno plovilo (rotorcraft), so najrazličnejšim nalogam prilagodili tudi zasteklitev kokpita ter pri gradnji uporabili lahko, a zelo robustno arhitekturo. Dvojni rep omogoča boljše in natančnejše manevre letenja ter več okretnosti. Racer bo zaradi visoko optimiziranih letalskih sposobnosti in veliko boljših pospeškov ter odločnejših pojemkov poleg glavnega rotorja imel tudi stranska krila ter dva bočno postavljena rotorja. Ta bosta skupaj s krili skrbela za vzgon v letenju naravnost ter s potiskom precej povečala hitrost letenja.
Racer bo za polovico hitrejši od običajnega helikopterja, saj bo njegova povprečna hitrost običajnega letanja presegla 400 kilometrov na uro.
Tako kot glavni rotor bosta tudi oba stranska rotorja poganjala dva motorja serije RTM22. Posebnost pogonske zasnove bo možnost uporabe programa Eco med poletom, ki ga bo omogočal električno krmiljen sistem start & stop.
Med poletom v optimalnih pogojih bo ta sistem omogočal izklop in ponoven zagon enega od stranskih rotorjev, kar bo zmanjšalo porabo goriva in podaljšalo domet.
Prvi prototip naj bi začeli izdelovati leta 2019, ob koncu tega desetletja (2020) pa naj bi prototip v zraku ponudil tudi vse končne odgovore glede serijske izdelave tega visokozmogljivega večnamenskega helikopterja novega rodu.
Nadgradnja projekta X3
Racer predstavlja nadgradnjo konceptnega eurocopterja X3, na katerega so v želji po višji hitrosti letenja in višji stopnji varnosti ter večjem vzgonu prvič namestili stranska krila z dodatnima rotorjema.
X3 je v zraku nanizal 156 ur preizkusnih poletov in dokazal, da ima koncept velik potencial za učinkovitejšo nadgradnjo tega, kar danes omogoča helikopter. X3 na fotografiji iz leta 2012, ko je nastopil na mednarodnem letalskem mitingu v Berilnu.
Racer zdaj nadgrajuje to, kar je začel X3, in odpira nove dimenzije v uporabi tovrstnega hibridnega helikopterja tako v javnem zračnem prevozu kot tudi v posebnih nalogah in poslovni aviaciji. Ključna prednost takega zračnega plovila bo predvsem v hitrosti letenja. Z vsemi zmogljivostmi vertikalnega vzpona in lebdenja ter bistveno hitrejšim letenjem in okretnostjo bo racer ključne prednosti ponudil predvsem pri nalogah reševanja in urgentnih medicinskih poletih.
Med ključne prednosti racerja pri Airbusu izpostavljajo tudi za okoli četrtino manjši stroškovnik na preleteno miljo oziroma delovno uro, do 15 odstotkov manjšo porabo goriva in precej nižjo raven hrupa.
Lateralni, stransko nameščeni rotorji oziroma motorji racerju omogočajo bistveno boljše pospeške in pojemke.
2