Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
26. 8. 2013,
14.51

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

nesreča nesreča

Ponedeljek, 26. 8. 2013, 14.51

9 let, 1 mesec

Samopomoč v primeru nesreče

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Ko pride do nesreče, šteje vsak trenutek. Ali se v takšni situaciji lahko sami rešimo iz avtomobila? Kakšni pripomočki so za to na voljo?

Kadar smo nezavestni ali tako zelo poškodovani, da si sami ne moremo pomagati, so na prvem mestu reševalci in gasilci, da nas rešijo iz avtomobila. Če pa smo dovolj pri sebi, tako psihično kot fizično, je pomembno, da se skušamo sami rešiti iz poškodovanega vozila, sploh če ta na primer gori. Tu so še sopotniki, pogosto tudi otroci, pripeti v otroških sedežih, ki jih je treba spraviti iz vozila.

Vemo pa, da se ljudje v stresnih situacijah različno odzovemo, telo preplavi adrenalin, povečata se krvni tlak in mišična prekrvavitev, dihanje in utrip srca se pospešita, povečajo se budnost, pozornost, poslabša se koncentracija. Tako se nekateri dobro znajdejo v tako ekstremnem psihofizičnem stanju, medtem ko drugi povsem otrpnejo, niso zmožni razmišljati, fizično so pasivni.

Kako si lahko pomagamo sami

O tem smo spregovorili z Andrejem Brglezom, inštruktorjem varne vožnje, ki pravi, da se da o tem praktično poučiti na nadaljevalnem tečaju varne vožnje ali na posebej organiziranem tečaju, kjer nam strokovnjaki prikažejo reševanje v posebnih simulatorjih, ki oponašajo stanje prevrnjenega vozila. Če avtomobil pristane na strehi, je varnostni pas zelo zategnjen in zato ga je težko odpeti. V takem primeru se s podlahtnico opremo v strop avtomobila, da se nekoliko pritisnemo v sedež, in tako sprostimo napet varnostni pas. Z drugo roko, prosto, ga odpnemo. Primerov, ko zaradi poškodovanega vozila ne bi mogli odpeti pasu, je malo.

Panika zavlada, kadar avtomobil zagori. V filmih gledamo prizore, kako že po bežnem dimu avtomobil eksplodira. Brglez poudarja: "Dovolj časa imamo, da se rešimo iz avta brez nepotrebne dodatne panike, saj do eksplozije ne pride tako hitro, kot si predstavljamo."

Kadar zapeljemo s ceste v reko ali morje, je ključno, da se čim prej rešimo objema varnostnega pasu in odpremo okno. Kabina se hitro napolni z vodo in le tako lahko splavamo iz vozila skozi okno, ker je malo možnosti, da nam bo uspelo odpreti vrata in odriniti maso vode.

Pripomočki za reševanje iz vozila

Na trgu je na voljo nekaj pripomočkov za reševanje iz vozila, predvsem dva pa sta takšna, ki sta ključna in ju imamo lahko vedno pri roki. Eden je poseben nož, s katerim z enim potegom prerežemo zategnjen varnostni pas. Opremljen je tudi z LED-lučkami, da si ponoči lahko posvetimo. Seveda je vsako rezilo boljše kot nobeno, le da je to zasnovano prav za rezanje trpežnih materialov, iz katerih so pasovi. Drugi pripomoček je posebno "kladivo" z ostro konico, s katero razbijemo steklo, kadar ne moremo odpreti vrat. Nekaj podobnega lahko vidite v avtobusih ali vlakih. Pri reševanju ga uporabljajo gasilci, reševalci in policisti. Pomembno je, da imamo oba pripomočka pri roki, nameščena tako, da ju lahko vsak hip dosežemo in da ne motita voznika. Naj bosta pritrjena, da bosta med vožnjo počakala na svojem mestu. Na trgu pa obstaja tudi različica, ki oba pripomočka združuje v enem. Dobote ga tudi kot obesek za ključe.

Ne spreglejte