Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Jure Gregorčič

Sreda,
7. 9. 2011,
22.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 7. 9. 2011, 22.57

8 let, 8 mesecev

Karavaning razkošje na metre in tone

Jure Gregorčič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Keramične kopalnice, usnje, masivni les ter zajetne dimenzije in robustne tovornjaške šasije so značilnosti premium karavaninga, v katerem je vsako leto več prostora tudi za domišljijo.

Dolžine čez 7 metrov in skupna teža krepko čez 3,5 tone

V najprestižnejšem razredu bivalnikov, kjer kraljujejo znamke, kot so Concorde, Phoenix, VARIOmobil, Morelo itd., so bivalne nadgradnje večinoma postavljene na močnejše šasije, ki so zmožne nositi večjo maso in dolžino, a hkrati zahtevajo tudi ustrezno vozniško kategorijo. V premium razredu praktično ni predstavnika, ki je lažji od treh ton in pol in bi ga lahko peljali z B-izpitom. Povprečne dolžine tega razreda se gibljejo med 7, 5 metra in 10 metrov, skupna teža pa je vse bolj orientirana proti kategoriji C1, ki predvideva največjo dovoljeno težo 7,5 tone. Najrazkošnejši predstavniki razreda pa dosežejo tudi 12 metrov dolžine in okoli 19 ton teže.

Iveco in MAN šasije …

Jasno, udobje keramičnih kopalnic in razkošnega masivnega pohištva je hitro (pre)težko in zato zahteva odločno tovornjaško ali avtobusno osnovo. Med šasijami tako prevladujeta Iveco (eurocargo camper in ecodaily camper) in MAN (serije TGL, HOCL, FOC/L). Kljub tovornjaškim zasnovam pa so šasije za razred premium karavaning večinoma zaradi udobja še dodatno nadgrajene z zmogljivejšim in prilagodljivim zračnim vzmetenjem ter serijsko opremljene z naprednimi in elektronsko krmiljenimi varnostnimi sistemi kontrole zaviranja, stabilnosti in pogona.

Brez garaže v tem razredu več ne gre

Jasno pa je tudi, da razkošni tlorisi in zajetne dimenzije tega segmenta bivalnikov niso primerni za raziskovanje ozkih podeželskih cest in mestnih središč. Konstruktorji pa so ta izziv rešili s tako rekoč zdaj že obvezno garažo za majhen avtomobil ali pravi motocikel, ki je v večini primerov pod prostorno spalnico v zadku vozila. Garaže so opremljene tudi z avtomatskimi klančinami in električnimi vitli ter v najbolj opremljenih serijah še z priključkom za vodo, da je pred natovarjanjem mogoče iz avtomobila sprati umazanijo.

Ločena lastniška spalnica in keramična kopalnica

Zanimivo je, da površinsko velike tlorisne razporeditve v tem razredu niso orientirane na kar največje število potnikov oziroma ležišč. Trend namreč narekuje povsem ločeno lastniško spalnico z razkošno posteljo in dovolj garderobnega prostora ter seveda prostorno kopalnico, obloženo s pravo keramiko. No, prenočitev gostov sicer zmore tudi salon, premožnejšim družinam pa so namenjene izvedbe alkoven, ki otroško spalnico ponujajo v mansardi nad vozniško kabino.

Hit so tudi kamnite obloge in pohištvo, ki ne sme škripati …

Udobje in razkošje želijo proizvajalci poudarjati tudi s keramičnimi in kamnitimi oblogami v kuhinji ter dnevnem bivalnem salonu, kjer si je, na primer, mogoče omisliti tudi brušen granit. V premium počutje spada tudi pohištvo, ki mora biti zasnovano in izdelano tako, da tudi med vožnjo ne povzroča neprijetnih, "čričkastih" zvokov. Pri nemškem Phoenixu zato osnovo visečih omaric naredijo iz enega dela, da čim bolj izničijo možnosti za povzročanje neželenih zvokov. Zanimiv pa je tudi njihov pristop v izdelavi celotnega bivalnika, saj v nasprotju s konkurenco pri njih avtodom nastaja po sistemu "od zunaj navznoter".

Izvedba alkoven ima v tem segmentu še vedno svoj krog kupcev …

Zanimivo je tudi to, da je v ponudbi razkošnih bivalnikov še vedno precej močno zastopana mansardna, alkoven izvedba nadgradnje, ki jo v običajnih avtodomih vse bolj izrivajo pol in polno integrirane različice. Zadnje gre pripisati predvsem že v osnovi precej veliki višini, na katero alkoven nima toliko vpliva kot na dostavniški osnovi, pa tudi poraba goriva v tem segmentu ni tako zelo občutljiva tema kot pri običajnih avtodomih, namenjenih povprečnemu kupcu.

Elementi "pop-out"

Cestna širina 2,5 metra je v luksuznem bivalniku kljub zares premišljenim in domiselnim notranjim razporeditvam, ki vizualno močno povečujejo prostor, za petične stranke mnogokrat preveč utesnjujoča. Zato praktično vsi proizvajalci, ki ponujajo bivalnike najvišjega razreda, nadgradnje opremljajo s tako imenovanimi električno izvlekljivimi elementi "pop-out", ki osrednji bivalni prostor razširjajo od polovice pa do enega metra. Raztegljivi modul se seveda uporablja pri parkiranem vozilu.

V najvišji razred prodirajo tudi velikoserijski proizvajalci

Če so v preteklosti ta razred obvladovali predvsem bolj butični proizvajalci, z izjemo nekaterih velikih obratov, ki so se posvečali zgolj temu razredu, pa zdaj v ta segment vse bolj vstopajo tudi velikoserijski proizvajalci. Tržni kolač tega razreda je dovolj sočen, da, recimo, karavaning velikan Dethleffs širi svoj razred premium liner, v segmentu je prisoten tudi Carthago s svojo serijo liner de luxe, pa Rapido …

Kitajski milijonarji prisegajo na evropsko kakovost

Evropski proizvajalci luksuznih bivalnikov so zaradi svojih visokih standardov, kakovosti in zanesljivosti izjemno priljubljeni tudi na trenutno najbolj vročem avtomobilskem trgu na svetu – na Kitajskem. Premožni Kitajci, zanimivo, raje posegajo po evropskih razkošnih bivalniki kljub dejstvu, da so tovrstni ameriški izdelki prostorsko še razkošnejši in domišljijsko precej bolj okrašeni.

Ne spreglejte