Četrtek, 28. 6. 2012, 11.47
9 let, 2 meseca
Kako pravilno skočiti z avtomobilom?

Skoki so eden najbolj spektakularnih elementov relija. Pri velikih hitrostih na prevoju avtomobil izgubi stik s podlago. Ker v zraku dirkač nima več vpliva na obnašanje avtomobila, mora vse narediti v zadnjih trenutkih pred skokom. Ta traja le nekaj sekund in splošno velja, da se na skoku relija ne more dobiti. Lahko pa se ga izgubi, saj je ločnica med huronskim aplavzom navdušencev ob progi in spektakularno nesrečo zelo tanka.
Pred skokom dodati plin!
Odpravili smo se na skok v okolico Gačnika pri Mariboru, kjer bo v soboto izpeljana tradicionalna hitrostna preizkušnja tamkajšnjega relija. Že šest let je zanimiv in tehnično zahteven prevoj osrednja točka mariborskega relija. Skok se seveda ne more primerjati s tistimi na Finskem, kjer je Gigi Galli na Ouninpohji letel več kot 50 metrov, toda vseeno za udeležence relija nudi pravšnji izziv.
"Pri skoku je ključno, da voznik izbere pravo linijo in da dirkalnik pred njim dobro uravnoteži. Dirkač mora pravočasno spustiti plin, morda pretakniti v prestavo višje in s tem zagotoviti mirnejši tek avtomobila, tik pred prevojem pa spet dodati plin. To zagotovi, da ne pristane samo na sprednjih kolesih," nam je na Gačniku povedal Tomaž Kaučič, dvakratni državni prvak v reliju.
Dirkač pred seboj vidi le nebo
Skok na Gačniku po šestih letih dirkači že dobro poznajo, a vseeno se temelje zanesljivega skoka naredi že na popisu proge. Dirkač mora biti stoodstoten v svojo linijo, ki je predpogoj uspešnega skoka. "Posebnost skoka na Gačniku je v tem, da dirkač pred seboj vidi le nebo, za nameček pa cesta tik pred skokom še zavije. Ker cesta prek skoka torej ni ravna, je treba biti še toliko pazljivejši," je dejal Mariborčan.
Kaučič je ob tem dodal, da se s sovoznikom na skok ni nikoli posebej pripravljal. Na hitrostni preizkušnji je vozil od ovinka do ovinka. Skok je bil pač le sestavni del relija.
Prek skoka z 90 kilometri na uro
Na Gačniku je cesta zavita tako pred skokom kot tudi po njem. Kaučič nam je dejal, da najbolj drzna in najhitrejša linija vodi avtomobil z desnimi kolesi že po travi. Le redki vozijo tako brezkompromisno. Tisti bolj konservativni bodo vozili po sredini ceste in peljali prek prevoja počasneje.
"Osebno sem s subarujem imprezo in mitsubishijem lancerjem proti skoku vozil v tretji, nato pa sem prestavil v četrto prestavo. Hitrost je bila okrog 90 kilometrov na uro. Če je linija pravilna in avtomobil miren, na skoku ni težav," je razložil Kaučič.
Pristanek je eden ključnih trenutkov skoka
Tako kot prihod na skok je ključen tudi pristanek. Tam do izraza pride nastavitev podvozja in dobra uravnoteženost avtomobila. Tudi predhodna napaka pri liniji se tam hitro pokaže. Na Gačniku smo v preteklosti že videli voznike, ki so po pristanku komaj ujeli avtomobil, nekateri pa so končali tudi pod cesto.
"Seveda, cesta na Gačniku je nekoliko širša od avtomobila. Najbolj nevaren del skoka je pristanek, ko avtomobil pribije ob asfalt. Pri dobro nastavljenih sodobnih avtomobilih se ne zgodi nič. Najboljši blažilniki brez težav zmorejo pristanek z metra višine. Če pa se zgodi kaj nepredvidenega, tako kot je lani zmagovalca Harracha čez skok prineslo kar postrani, je veliko odvisno tudi od sreče. Če voznik ostane na cesti, ima le velike oči in je poln strahu."
Najbolj drzni letijo tudi 25 metrov
Na Gačniku zareze na asfaltu pričajo o dolžini najbolj drznih skokov. Tisti najdaljši so poleteli okrog 25 metrov. Pri tem ni razlike, ali voznik sedi v sodobnem štirikolesnem avtomobilu ali pa malem yugu. Navadno so bili na Gačniku prav vozniki v nižjih kategorijah med najdaljšimi.
Na skoku pač odločajo srce, hrabrost, mirnost in preudarnost. V soboto bo na Gačniku hitrostna preizkušnja izpeljana trikrat, v vsaki pa bo moral posamezni dirkač prek skoka dvakrat.