Torek, 15. 1. 2013, 10.44
1 leto, 5 mesecev
Detroit 2013 - ameriški trg avtomobilizem spet zajema z veliko žlico
Detroitski salon za neposredno industrijo
Avtomobilski salon v Detroitu je namenjen pravemu industrijskemu avtomobilizmu čez lužo. Če so v Los Angelesu pogosto v ospredju dizajn in futuristične študije, so v Detroitu v ospredje postavljeni avtomobili in trendi, ki so namenjeni širšim množicam. To je pravi dejanski ameriški avtomobilizem.
Avtomobilski trg v ZDA v velikem vzponu
Sodeč po letošnjih razstavnih površinah v Detroitu, je avtomobilska industrija v ZDA res v velikem zagonu. Leta 2009 so v ZDA prodali 10,4 milijona avtomobilov, čez dve leti pa naj bi prodaja že prerasla mejo 15 milijonov. Tako ni presenetljivo, da so bila vlaganja vse večja tudi v razstavne površine, da se je spet govorilo o luksuznih znamkah in da so posamezni proizvajalci spet upali v vozila vgraditi tudi motorje večjih delovnih prostornin. Je že prišel čas za nastanek novega obdobja ameriških mišičnjakov?
Previdnost tudi v ZDA še ni odveč. Čeprav se v nasprotju z Evropo tam še prav nič ne govori o nizkocenovnih avtomobilih in znamkah, bo morda gospodarska streznitev v prihodnje spet doletela tudi ZDA.
Glavna zvezda nova corvetta
Glavna zvezda letošnjega salona je bila klasična ameriška avtomobilska ikona. Sedma generacija chevrolet corvette je navdušila s svojim agresivnim in dinamičnim videzom. Čeprav je njena zunanjost športno moderna in ne pretirano retro, je dobila legendarno ime stingray. Upravičeno ali le zato, ker so pri Chevroletu na ta model tako ponosni?
Najbolj "ameriški" SUV prihaja iz Evrope
Še najbolj klasičnega ameriškega SUV-ja so v Detroitu predstavili Evropejci. Volkswagen je pokazal napovedano študijo crossblue, ki je šestsedežni veliki terenec. Večji je od touarega, a od njega tudi za razvijajoči ameriški trg cenejši.
ZDA odpirajo tudi pot prestižnim znamkam. Tako je Ford ovrgel namigovanja o negotovi prihodnosti Lincolna, saj so s študijo MKZ napovedali pohod na kitajsko tržišče. Jim bo res uspelo?
V Detroitu se je na Chevroletovem prostoru bohotil tudi znameniti poltovornjak silverado. Ford je na ogled postavil svoj originalni poltovornjak F-1 iz leta 1948. Je to znak, da se lepa prihodnost obeta tudi klasičnim ameriškim "pick-upom"?
Za Evropo najpomembnejši novi volvo urban
Pomembni študiji sta bili toyota furia, ki predstavlja novo generacijo corolle, in honda urban. To je še eden v vrsti majhnih športnih SUV-jev. Ti trend v avtomobilski industriji pišejo že vse od prihoda nissana juka. Pri Volvu so dejali, da so majhni SUV-ji po pomembnosti prerasli limuzine in da so še posebej pomemben del ponudbe za ženski del populacije.
Urban je med detroitskimi novostmi tudi najbolj zanimiv za evropske voznike, saj se bo čez dve leti pridružil podobnim vozilom kot so nissan juke, renault capture, opel mokka, ...
Maserati delno z ameriškimi koreninami
Američani v Detroitu še vedno niso mogli pozdraviti in sprejeti avtomobilov Alfe Romeo, saj Italijani že dolgo časa neuspešno napovedujejo pohod na tržišče v ZDA. Morda naslednje leto, ko naj bi luč sveta ugledal njihov novi športnik 4C. Zato pa je bil Fiatov koncern v Detroitu prisoten z novim maseratijem quattroportom, ki so ga naredili na Chryslerjevi osnovi. Vsaj delno, saj se želijo pri Maseratiju od teh ameriških korenin oddaljiti in tovrstne povezave zanikajo.