Sobota, 22. 9. 2018, 4.00
6 let, 2 meseca
Konec je blizu: klasična ročna zavora maha v slovo
Sodeč po raziskavi, ki so jo opravili pri CarGurus, se tradicionalna mehanska ročna zavora počasi poslavlja. V njej so pregledali 32 različnih proizvajalcev vozil in ugotovili, da prav vsi klasično ročno zavoro z ročico počasi zamenjujejo z elektronsko ročno zavoro.
Samo še 37 odstotkov avtov ima klasično ročno zavoro
Ob podrobnem pregledu raziskave izstopata dva proizvajalca, ki še vztrajata pri klasični mehanski ročni zavori in jo vgrajujeta v vse svoje avtomobile. Ročni zavori z ročico se obeta klavrn konec, saj tako rekoč vsi proizvajalci nove modele ali nove generacije modelov opremljajo z novodobno elektronsko ročno zavoro.
Spletna stran CarGurus je internetna prodajalna avtomobilov, ki jo je ustvaril ustanovitelj spletne platforme TripAdvisor. Na podlagi svojih dolgoletnih izkušenj so pregledali ponudbo 32 različnih proizvajalcev in ugotovili, da ima le še 37 odstotkov vseh novih avtomobilov v Veliki Britaniji nameščeno klasično mehansko zavoro.
Pri klasiki ostajata le še dva
V dražjih avtomobilih tako rekoč ni več proizvajalca, ki bi v svoje avtomobile vgrajeval dolgoletno klasiko. Nekateri sicer še uporabljajo parkirno zavoro, ki jo aktivirajo ali sprostijo s pomočjo nožne stopalke. Audi, Jaguar, Land Rover, Lexus, Mercedes-Benz in Porsche v svoji ponudbi nimajo niti enega modela z običajno mehansko ročno zavoro.
Podobno je tudi pri velikoserijskih proizvajalcih, kjer izstopata dva - Dacia in Suzuki. Kot edina proizvajalca ponujata klasično mehansko zavoro na vseh svojih modelih, večina znamk, ki so jih vključili v raziskavo, pa klasiko uporablja le še pri športnih in cenejših malčkih.
Elektronska ročna zavora se upravlja prek stikala, ki zamenjuje tradicionalni mehanski vzvod. Ob pritisku na stikalo dva majhna elektromehanska motorčka aktivirata čeljusti zadnjih zavor in pri zategovanju tem naredita prepoznaven zvok.
Homologacijski predpisi določajo, da mora parkirna zavora zadržati polno obteženo vozilo na klancu z 18-odstotnim naklonom in ob ročnem potegu zahtevati največ 400 njutonov (40,8 kilograma) oziroma 500 njutonov v primeru nožne aktivacije.
Elektronska ročna zavora zavzame manj prostora na osrednjem grebenu in lahko sodeluje z različnimi asistenčnimi sistemi, med njimi velja izpostaviti sistem za pomoč pri speljevanju v klanec.
Prednosti elektronske ročne zavore
Če je nekdaj elektronska ročna zavora veljala za prestižni doplačilni dodatek, je dandanes del tudi cenejših avtomobilov. Njene prednosti so predvsem manjši napor pri zategovanju ali popuščanju zavorne sile, avtomobil na klancu drži v vseh pogojih in moč zavorne sile ni odvisna od potega ročice, proizvajalci pa jo imajo radi, ker z majhnim stikalom pridobijo dragocen prostor na osrednjem grebenu. Elektronska ročna zavora ima dodatno še možnost delovanja s sistemom za pomoč pri speljevanju v klanec.
Alfa Romeo, Audi, BMW, Citroën, Dacia, DS, Fiat, Ford, Honda, Hyundai, Infiniti, Jaguar, Jeep, Kia, Land Rover, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz, Mini, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Seat, Škoda, Subaru, Suzuki, Toyota, Volvo in Volkswagen.
Klasična mehanska ročna zavora na vzvod se bo počasi v celoti poslovila. Obdržali jo bodo samo še nekateri športni avtomobili.
4