Ponedeljek, 17. 2. 2014, 13.04
9 let
Evropski standard avtomobilske komunikacije: odprta pot samodejni vožnji?

Enoten evropski jezik avtomobilske digitalne komunikacije
Sprejeta merila zagotavljajo osnovo, po kateri bodo lahko vozila različnih proizvajalcev medsebojno komunicirala. Konkretno to pomeni, da bomo lahko v prihodnosti vozili avtomobile, ki nas bodo s pomočjo komuniciranja med seboj in s cestno infrastrukturo opozorili na nepredvidljive dogodke na cesti, kot je na primer prometna nesreča, ki se je pravkar zgodila za ovinkom. Ta osnovni temelj standardov pa vrata odpira tudi napredku pri projektih samodejne vožnje, kjer vlogo voznika prevzema avtopilot.
Evropska unija je investirala več kot 180 milijonov evrov v raziskovalne projekte o kooperativnih transportnih sistemih, ki so pripomogli k razvoju standardov. Evropska avtomobilska industrija, ki zagotavlja 13 milijonov delovnih mest, bo s tem pridobila pomembno prednost pri razvoju naslednje generacije "pametnih" avtomobilov.
Evropska unija sodeluje tudi z ameriškimi in japonskimi organizacijami v razvoju globalnega podatkovnega protokola
Evropske organizacije tesno sodelujejo z ameriškimi in japonskimi organizacijami, da bi zagotovile usklajenost sistemov po svetu. Povezani avtomobili naj bi se na evropskih cestah po pričakovanjih pojavili leta 2015.
"Neposredna komunikacija med vozili in infrastrukturo bo zagotovila varnejše in učinkovitejše prometne tokove z veliko prednostmi za voznike in pešce, naše okolje in naše gospodarstvo," je ob tej priložnosti povedala podpredsednica Evropske komisije Neelie Kroes.
Po njenih pojasnilih so v tem okviru ključnega pomena tudi hitra širokopasovna omrežja, pri čemer pa razdrobljena politika upravljanja frekvenc v Evropi predstavlja oviro, ki jo je treba čim prej odpraviti.