Sreda, 21. 10. 2015, 14.46
9 let, 2 meseca
DeLorean – filmski futurist se je peljal na elektriko

Štirikolesni filmski junak se je peljal na elektriko
Štirikolesno čudo, časovni stroj, s katerim sta se prevažala Marty McFly (Michael J Fox) in Doctor Emmet Brown (Christopher Loyd), je moral za potovanje skozi čas s pomočjo nuklearne reakcije generirati 1,21 gigavata električne energije in pospešiti do hitrosti dobrih 140 kilometrov na uro.
Z njim sta glavna junaka pokrila 130-letni časovni razpon in iz leta 1985 odpotovala v leta 1885, 1955 in 2015. Filmska nesmrtnost vozila zanimivega videza z dvižnimi vrati je bila zagotovljena.
Da je v drugem delu uspešne filmske franšize za potovanje skozi čas namesto plutonija potreboval le smeti, je bil le še bonus. Legende ne komplicirajo, ampak poenostavljajo.
Resnični avtomobil je oblikoval slavni Giorgetto Giugiaro
Fiktivni avtomobil je bil zasnovan na resničnem posebnežu z optimističnim začetkom in klavrnim koncem, njegova burna zgodovina pa je bila, predvsem zaradi obstranskih dejavnosti ekscentričnega ustanovitelja znamke DeLorean, Johna DeLoreana, približno tako razburkana kot filmska.
Uradno ime futurističnega vozila je bilo DeLorean DMC-12. Med letoma 1981 in 1983 so jih izdelali okoli 8.600, sodobno obliko pa je zrisala roka Giorgetta Giugiara – ne pozabite, isti človek je s svojim talentom med nesmrtne avtomobilske legende med drugim poslal tudi prvo generacijo Volkswagnovega golfa in izvirnega lutisa esprita.
Vsi, razen treh, so tovarno zapustili nepobarvani
DMC-12 pa ni bil posebnež le zaradi svojevrstne oblike in atraktivnih dvižnih vrat. Njegov monokok je bil sestavljen iz steklenih vlaken, karoserija je bila iz nerjavnega jekla in vsi razen treh (ti so bili pobarvani v zlato) so tovarno zapustili nepobarvani. Zadnja prema je bila večvodilna in, zanimivo, zadnji zavorni koluti s premerom 270 milimetrov so bili večji od sprednjih (250 milimetrov).
John DeLorean, ekscentrični milijonar, ga je naredil in pokopal
Za njegov obstoj je bil odgovoren John DeLorean – zanimiva oseba, ki si je pred uresničitvijo sanj o svojem avtomobilu zgradila veličastno kariero pri ameriškem General Motorsu. Ne le da je bil kot inženir neposredno odgovoren za nastanek ene večjih ameriških avtomobilskih ikon, pontiaca GTO, bil je tudi najmlajši oddelčni vodja v zgodovini znamke.
Leta 1973 je stopil na samostojno podjetniško pot, "njegov" avtomobil pa je iz tovarne na Irskem zapeljal šele leta 1981. Začetna investicija 175 milijonov dolarjev je podjetje DeLorean pri življenju obdržala dve leti, približno takrat pa so Johna DeLoreana ujeli tudi pri poskusu tihotapljenja stotih kilogramov kokaina.
Čeprav obtožbe na sodišču niso zdržale, se znamka ni nikoli pobrala, enako pa velja za ustanovitelja. Kljub velikopoteznim načrtom o nasledniku, pri katerih je vztrajal vse do svoje smrti leta 2005, ta ni nikoli prišel.