Petek, 14. 12. 2007, 15.14
8 let, 8 mesecev
Nadležno sonce
Pa ne samo nadležno, tudi nevarno je. Zaradi nenadne močne sončne svetlobe je lahko voznik za nekaj sekund zasleplejen v tolikšni meri, da ne more v celoti spremljati situacije pred seboj.
Svetlobna panika
Ko se avto znajde na sončni površini, se voznikova zmožnost opazovanja bistveno zmanjša, saj naš vid potrebuje določen čas za prilagajanje na močnejšo svetlobo. Praviloma se to zgodi na neugodnem delu ceste sredi ovinka, do katerega pripelje vozilo v senci. Za ovinkom se na cesti pojavijo vozila in objekti ter sploh nova prometna situacija, ki prej ni bila v vidnem polju. Vozniške težave se nato (lahko) dogajajo po temle vrstnem redu: trenutna zaslepitev, hitro (morda tudi panično) grabljenje in nameščanje senčnika, sklanjanje navzdol zaradi zmanjšanja vidnega polja po višini ... Navedeni opis sploh ni tako pretiran, kadar sončni "flash" ravno sovpade s kakšnim voznikovim opravkom (na primer s smerokazi, klimatsko napravo, audio sistemom, potovalnim računalnikom ... ali celo (ojoj) s prižiganjem cigarete. In če se takšno zaporedje "ujame", lahko res sledi še kakšna nenadna, sunkovita in slabo kontrolirana voznikova reakcija na prepozno zaznan dogodek na cesti.
Senčnik(a) namestimo pravočasno
Za voznike, ki spremljajo dogajanje pred seboj, je rešitev povsem preprosta, vendar se vseeno najde kdo, ki ga nenadna osvetlitev preseneti. Senčnik si torej namestimo pravočasno in v miru, torej še v senci, ko se približujemo osvetljeni površini pred nami.