Četrtek, 27. 3. 2008, 12.12
8 let, 7 mesecev
Madonca, guma je "počla"
Varnost na prvem mestu
Kadar nas doleti gumidefekt, je jasno, da moramo čimrej ustaviti vozilo, sicer bomo pnevmatiko nepopravljivo poškodovali (izjemo predstavljao "run flat" gume). Pri tem moramo imeti v mislih svojo varnost, varnost drugih udeležencev v prometu. Le-teh naj bi tudi ne ovirali, zato poizkusimo ustaviti izven vozišča, čeprav vedno to ni mogoče.
Ročna zavora in prva prestava
Po zaustavitvi preprečimo premikanje avta z ročno zavoro in prvo prestavo (vkolikor gre za klanec navzdol, izberemo vzvratno prestavo) nakar pripravimo dvigalko, ustrezen ključ in rezervno kolo. Preden pričnemo vozilo dvigovati, popustimo vijake oziroma matice približno za pol zavrtljaja. To na vsak način storimo, dokler je vozilo še "na tleh", čeprav smo v kakšnem mediju zasledili drugačen vrstni red. Odtegovanje kolesnih vijakov v položaju, ko vozilo stoji na dvigalki, zelo resno odsvetujemo.
Dvigalka in rezervno kolo
Dvigalko namestimo pod pritrdilno mesto, pri tem pa pazimo na trdnost podlage. Če je le-ta mehkejša, bo treba najti ustrezno, najbolje leseno podlogo. Če ste v kakšnem mediju prebrali, da je treba vozilo vzdigniti za kakšnih dvajset centimetrov, naj to ne pomeni za dvig kolesa od tal. Tudi v nasprotni smeri urnega kazalca ne navijajte dvigalke, ker se vse (izjem ne poznamo) navijajo v smeri, kot se vrtijo kazalci. Dovolj naj bo, da se poškodovano kolo nekoliko odmakne od tal, nato odvijemo vijake (matice). pomen matic
Še kakšen dodatni nasvet
Če je naše vozilo opremljeno z zasilno rezervo, moramo računati na slabši oprijem tega kolesa, zato praviloma poskrbimo, da bo mala rezerva nameščena na zadnji osi. To sicer pri gumidefektu spredaj zahteva en opravek več, saj je treba najprej premontirati zadnje kolo naprej in nato namestiti malo rezervo na zadnjo os. Zakaj pravimo praviloma? Pri vozilih z zadnjim pogonom bi bil na ta način dodatno obremenjen diferencial, še posebno, če je opremljen z zaporo.
Gumidefekti se nam k sreči dogajajo bolj na poredko. Pa vendar bo skrben voznik med rednim preverjanjem tlaka v pnevmatikah preveril tudi stanje rezervnega kolesa. Ob nakupu novega (ali pa rabljenega) vozila si je treba prebrati navodila za uporabo, v katerih zvemo, kje se nahaja ključ za kolo, dvigalka (včasih je ta oprema skrita), kje so dvižna mesta ... Aja, če se sami ne čutite dovolj vešči za tovrstno opravilo, si lahko nudite mobilno pomoč proizvajalca vozila ali pa pokličete AMZS. Pa brez skrbi, pri tem ne boste prvi.