Ponedeljek, 9. 4. 2012, 8.49
9 let
Vitamin B6 za sanje

Znanstveniki trdijo, da vsi ljudje sanjamo, a pogosto se zgodi, da se zjutraj ne moremo spomniti, kakšne so bile sanje, ali so bile zanimive ali nas je bilo v njih strah. Sanje so pravzaprav živa oblika misli, pogosto pa gre tudi za naključne misli, ki so nam švignile po mislih čez dan.
Veliko časa je veljalo prepričanje, da lahko večja količina vitamina B vpliva ne le na sposobnost pomnjenja, temveč tudi na povečanje intenzitete sanj, to mišljenje pa je potrdila raziskava klinike Mayo iz leta 2002. Takrat so dvanajst študentov razdelili v skupine, pet dni so prejemale od 100 do 250 miligramov vitamina B6. Skupina, ki je prejemala največjo količino vitamina, je najpogosteje sanjala, njihove sanje pa so bile najbolj žive, bizarne in čustvene.
Prav zato znanstveniki verjamejo, da vitamin B6 pretvarja aminokislino triptofan v serotonin, kar prebuja možgane v času REM faze in omogoča, da se sanj lažje spominjamo. Znanstveniki iz klinike Mayo pa niso pozabili niti opomniti, da je lahko pretiravanje z vitaminom B precej nevarno. Predoziranje lahko vodi do težav s srcem, visokega krvnega pritiska in napada panike.
Vitamin B6, znan tudi pod imenom pridoksin, se izloči najkasneje osem ur po zaužitju. Telo ga potrebuje za tvorbo protiteles in rdečih krvničk, za pravilno absorbacijo vitamina B12, tvorbo solne kisline in magnezija. Vitamin najdemo v mesu, perutnini, ribah, pšeničnih otrobih in kalčkih, ledvičkah, mleku in zelju. Pomanjkanje tega vitamina se v prenosi pokaže kot hudo pomanjkanje beljakovin, na zadosten vnos pa morajo popaziti predvsem ženske, saj lajša simptome PMS, blaži pa tudi težave med nosečnostjo.